Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۶
کد مطلب : 6480
 

افزایش تولید گوشت مرغ با کاهش دوره پرورش به 42 روز
با برنامه‌های آموزشی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل دوره‌های پرورش مرغ گوشتی از 56 روز به 48 روز کاهش یافت.
مرجع : خبرگزاری ایانا
 
افزایش تولید گوشت مرغ با کاهش دوره پرورش به 42 روز
معاون امور دامی سازمان جهاد کشاورزی اردبیل با اعلام این مطلب گفت: برای افزایش تولید گوشت مرغ طول دوره پرورش را تا 42 روزگی و ضریب تبدیلی کاهش داده شده و با اجرای دوره‌های آموزشی برای مرغداران، استفاده از کارشناسان فنی در مزارع پرورش و ترویج اصول علمی در پرورش طیور میزان تولید گوشت قرمز در استان افزایش یافته است.
علیرضا توانا افزود: برای توسعه، بهسازی و تکمیل و تجهیز واحدهای فرسوده و تأمین سرمایه در گردش مرغداری‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار آنها قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس ظرفیت اسمی واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری 302 واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت چهارمیلیون و 700 قطعه با پتانسیل 18 میلیون و 800 قطعه جوجه در هر دوره در استان وجود دارد.
این مقام مسئول ادامه داد: در 14 دوره تولید حدود 33 هزار تن گوشت مرغ در سال تولید می شود که با در نظر گرفتن نیاز استان مازاد شش‌هزار تنی به سایر استان‌ها علی‌الخصوص تهران انتقال می‌یابد.
وی با بیان اینکه بر اساس ظرفیت عملی هر واحد به‌طور میانگین در هر فصل یک بار جوجه‌ریزی انجام می شود تصریح کرد:سالانه حداکثر 12 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام می‌شود و توان تولید 21 هزار تن گوشت مرغ وجود دارد. به‌طوری‌که در سال 90 از 9 میلیون و 232 هزار و 900 عدد جوجه ریزی انجام شده 16 هزار تن گوشت در واحدهای صنعتی تولید شده که با احتساب تولید واحدهای بومی و سایر ماکیان این رقم به 19 هزار تن در سال رسید.
توانا یادآور شد: در چهار ماه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان جوجه‌ریزی 38 درصد افزایش داشته و سطح تولید بالا رفته است. به‌طور‌که در چهار ماه اول سال گذشته به ترتیب یک‌هزار و 800 تن، دوهزار و 25 تن، دوهزار و 158 تن و یک‌هزار و 750 تن در هر ماه بوده است.
وی در پایان با بیان اینکه با نوسانات اخیر در قیمت نهاده‌ها، قیمت تمام‌شده امروز مرغ در استان پنج‌هزار و 245 تومان است، گفت: میانگین مصرف روزانه گوشت سفید در سال گذشته 52 تن بوده که امسال به‌دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز مصرف آن 33 درصد افزایش و به 64 تن در روز رسیده است.