Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۷
کد مطلب : 8758
 

پیش‌بینی کاهش تولید مرغ گوشتی تا یک ماه آینده
دبیر انجمن صنفی مرغداران اصفهان گفت: اگر وضعیت قیمت مرغ به همین صورت پیش رود، پیش‌بینی می‌کنیم تا ماه آینده با کاهش تولید مرغ گوشتی مواجه شویم.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
پیش‌بینی کاهش تولید مرغ گوشتی تا یک ماه آینده
بهرام پاکزاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر افزایش قیمت در بازار مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: اگر وضعیت قیمت مرغ به همین صورت باشد، پیش‌بینی می‌کنیم تا ماه آینده با کاهش تولید مواجه شویم.

وی افزود: در چند هفته گذشته قیمت مرغ زنده کاهش داشته و به 4 هزار و 600 تومان برای هر کیلو رسیده، در صورتی که قیمت تمام شده برای مرغدار 5 هزار و 800 تا 6 هزار و 200 است و فروش با این قیمت مرغداران را متضرر می‌کند.

دبیر انجمن صنفی مرغداران اصفهان با بیان اینکه با شرایط موجود مرغداران دیگر قادر به تولید نیستند، تصریح کرد: با وجود این قیمت، تولیدکنندگان قادر به ادامه کار خود نبوده و شاید تنها تعدادی از آنها بتوانند با این شرایط به کار خود ادامه بدهند.

وی ادامه داد: عرضه و تقاضای موجود در بازار پاسخگوی هزینه‌های تولید‌کننده نیست، مگر اینکه عرضه کم شود که این مستلزم پذیرش ضرر از سوی مرغداران است.

پاکزاد با بیان اینکه کمبودی در عرضه مرغ در بازار برای ایام محرم و صفر نداریم، تاکید کرد: به دلیل مشکلات موجود، تولید مرغ گوشتی در شهرستان اصفهان کاهش داشته است، اما با توجه به کاهش تقاضا در بازار، کمبودی در زمینه عرضه نداریم.

وی اضافه کرد: با هزینه‌هایی که پرورش و تولید مرغ گوشتی برای مرغداران از قبیل سویا کیلویی 2 هزار تومان، ذرت کیلویی یک‌هزار و 200 تومان، جوجه یک‌هزار و 400 تومان و سایر هزینه‌ها دارد، قیمت فعلی جوابگو نبوده و مرغدار در حال حاضر حدود یک‌هزار و 500 تومان ضرر می‌دهد.

دبیر انجمن صنفی مرغداران اصفهان با اشاره به اینکه مردم قدرت خرید مرغ با قیمتی بیشتر از این را ندارند، گفت: این مشکلات با ایجاد تحولی در کشور و مشکلات مربوط به نهاده‌های دامی رفع می‌شود، در حال حاضر به دلیل کمبود بودجه و وجود تحریم‌ها دولت قادر به انجام اقدامی در این زمینه نیست.

پاکزاد اظهار کرد: تنها کالایی که با نصف نرخ تورم هم افزایش قیمت نداشته، مرغ گوشتی است، در صورتی که ما خود نیز مصرف‌کننده هستیم و برای تولید مرغ گوشتی 22 قلم کالا و خدمات مصرف می‌کنیم، اما قیمت مرغ افزایشی نداشته است.

وی ادامه داد: با قیمت‌های موجود مردم قدرت خرید نداشته که این موضوع سبب تهدید سلامت جامعه می‌شود و از سویی مرغداران نیز قدرت تولید ندارند و دولت باید با اختصاص بودجه‌ به رفع این مشکل پرداخته تا از تهدید سلامت جامعه نیز پیشگیری شود.