Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب : 6624
 

معاون برنامه‎ریزی استاندار گلستان:
گلستان 11 درصد مرغ کشور را تولید می‎کند
خبرگزاری فارس: معاون برنامه‎ریزی استاندار گلستان گفت: گلستان بهترین موقعیت را به لحاظ تولید مرغ دارد؛ به طوری که 11 درصد مرغ کشور از این استان تامین می‎شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
گلستان 11 درصد مرغ کشور را تولید می‎کند
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان رضا غلامی در جمع مدیران دستگاه‎های اجرایی اظهار داشت: بخشی از فعالیت‎های هزینه تولید بسیار بالاست که این‎ موضوع به عوامل متعددی برمی‎گردد به طوری ‎که می‎توان گفت واحدهای مرغداری کوچک زیر 10 هزار یا 20 هزار قطعه‎ای توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه 25 درصد ارزش افزوده استان از طریق بخش کشاورزی تامین می‎شود تصریح کرد: سهم ارزش افزوده کشور از بخش کشاورزی حدود 11 درصد و گلستان 25 درصد است و استان در این زمینه از جایگاه خوبی برخوردار است.

معاون برنامه‎ریزی استاندار گلستان با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی، تراکتور و مکانیزاسیون فرسوده زیادی وجود دارد گفت: این بخش با کمبود مکانیزاسیون روبروست.این مسئول خاطر نشان کرد: بر این اساس، سند توسعه مکانیزاسیون در استان تنظیم شده است و سعی کردیم افراد را به این سمت هدایت کنیم که برای توسعه بخش کشاورزی، ادوات جدید را وارد سیستم کنند اما هنوز مشکلات این بخش به طور کامل برطرف نشده است.

غلامی یادآور شد: برای کاهش هزینه‎ها و افزایش کارایی در بخش کشاورزی به دنبال نزدیک کردن واحدهای تولیدی به یکدیگر هستیم.

وی در خصوص آبیاری تحت‎فشار گفت: در تاریخ استان گلستان، در بخش آبیاری تحت فشار بیش از یک هزار و 600 هکتار نداشتیم به طوری که در سال گذشته حدود 2 هزار و 700 هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت‎فشار مجهز شد و در سال جاری نیز تاکنون 2 هزار هکتار به این سیستم تجهیز شدند.

معاون برنامه‎ریزی استاندار گلستان تصریح کرد: انتظار داریم امسال 7 هزار هکتار دیگر به عدد مذکور در سیستم آبیاری تحت‎فشار افزوده شود و طی پنج سال آینده این رقم را به 50 هزار هکتار برسانیم.

غلامی اظهار داشت: کمک‎های بلاعوض از سوی دولت برای این کار صورت می‎گیرد و 80 درصد تسهیلات از سوی دولت و 20 درصد نیز از سوی کشاورزان خواهد بود.