Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : 12097
 

بازار پرتلاطم تخم‌مرغ در استان کرمانشاه؛ تخم‌مرغ وارداتی هنوز به کرمانشاه نرسیده است
بازار عرضه تخم‌مرغ در استان کرمانشاه همچنان بر مدار گرانی و هرج و مرج می‌چرخد به‌گونه‌ای که هنوز قیمت‌های متفاوتی از این محصول به گوش می‌رسد.
مرجع : تسنیم
 
بازار پرتلاطم تخم‌مرغ در استان کرمانشاه؛ تخم‌مرغ وارداتی هنوز به کرمانشاه نرسیده است
بعد از اعلام گرانی تخم‌مرغ به دلیل بیماری آنفلوآنزا مسئولان دولتی واردات تخم‌مرغ را راه چاره‌ای برای این مشکل دانستند اما با این وجود هنوز تخم‌مرغ وارداتی به استان کرمانشاه نرسیده و قیمت‌های متفاوتی از این محصول پرمصرف به گوش می‌رسد.

این در حالی است که مسئولان استانی با درخواست از مرغداری‌های بومی تخم‌مرغ دانه‌ای 420 تومان را در 29 فروشگاه زنجیره‌ای عرضه می‌کنند که شاید قیمت این محصول تعدیل شود اما هنوز هم مغازه‌های مختلف و خرده‌فروشی‌ها قیمت‌های متفاوتی را برای تخم‌مرغ در نظر گرفته‌اند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: تخم‌مرغ با قیمت شانه‌ای 12 هزار و 600 تومان از دو روز گذشته در استان کرمانشاه توزیع شده است.

علی‌اصغر بهمنی‌پور با اشاره به اینکه تخم‌مرغ وارداتی در استان کرمانشاه توزیع نشده است، گفت: برای تعدیل قیمت تخم‌مرغ در استان کرمانشاه از محصول مرغداری‌های خود استان استفاده شده و برای توزیع آن از 29 فروشگاه سطح استان استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون تخم‌مرغ با نرخ دولتی دانه‌ای 420 تومان در فروشگاه‌های تعیین شده توزیع می‌شود عنوان کرد: محدودیتی برای توزیع تخم‌مرغ در استان وجود ندارد و تا زمان تعدیل قیمت‌ها، نیاز بازار و به منظور جلوگیری از افزایش دوباره قیمت در سطح استان توزیع می‌شود.

بهمنی‌پور با اشاره به اینکه تمام مرغداری‌های استان متعهد شده‌اند که حداقل 50 درصد محصول تخم‌مرغ خود را برای تعدیل قیمت در اختیار تنظیم بازار قرار دهند گفت: تخم‌مرغ مورد نیاز استان در سال 21 هزار تن است که 11 هزار تن آن در استان تولید می‌شود و مابقی نیز از طریق استان‌های دیگر وارد می‌شود.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه 23 مرغداری تخم‌گذار در استان وجود دارد که از این تعداد 14 مورد فعال هستند افزود: مجموعه‌ای از اقدامات برای شروع فعالیت واحدهای راکد انجام شده که یکی از آن‌ها تغییر وضعیت مرغداری‌های پرورشی به تخم‌گذار است که اکنون سه واحد با ظرفیت 190 هزار قطعه در حال تبدیل وضعیت هستند.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف تخم‌مرغ در استان کرمانشاه 11 کیلو است بیان کرد: 29 فروشگاه زنجیره‌ای در سطح استان تخم‌مرغ نرخ دولتی را توزیع می‌کنند و از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده عرضه تخم‌مرغ با قیمتی بیش از دانه‌ای 420 تومان به تعزیرات اطلاع دهند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه هنوز قیمت مصوبی برای تخم‌مرغ در استان وجود ندارد گفت: اکنون در تعدادی از فروشگاه‌ها تخم‌مرغ خریداری شده از واحدهای تخم‌گذار استان توزیع می‌شود که دانه‌ای 420 تومان به فروش می‌رسد.

عباس سجادی‌راد با اشاره به اینکه دلیل تفاوت قیمت‌های تخم‌مرغ این است که عده‌ای از خرده‌فروشان تخم‌مرغ را از خارج از استان تهیه می‌کنند افزود: به طور قطع قیمت این تخم‌مرغ‌ها متفاوت است اما براساس فاکتور و درصد سود متعارف نظارت‌های لازم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بهترین سزای گرانی نخریدن است گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ در استان کرمانشاه طی هفته اخیر به نحو چشمگیری روبه کاهش است.