Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب : 12088
 

۸۰ درصد واحدهای تولیدی خمیر مرغ در قم استاندارد را رعایت می‌کنند
مدیرکل استاندارد استان قم گفت: ۸۰ درصد واحدهای تولیدی فرآورده‌های خمیر مرغ قم استاندارد را رعایت می‌کنند.
مرجع : تسنیم
 
۸۰ درصد واحدهای تولیدی خمیر مرغ در قم استاندارد را رعایت می‌کنند
منصور فرزانه در پنجمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در سالن جلسات استانداری قم برگزار شد، اظهار داشت: به دلیل حفظ ایمنی، بهداشت و نظارت دقیق تولید خمیر مرغ از چند سال گذشته در استان قم ممنوع شده بود.

وی با اشاره به آغاز به فعالیت برخی واحدهای تولید خمیر مرغ در سال 96 افزود: بازدید و نظارت‌های موجود در سازمان استاندارد قم در سال 96 مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت تا به این منظور واحدهای تولید سوسیس و کالباس استانداردهای لازم را با رعایت کامل موازین بهداشتی رعایت کنند.

مدیرکل استاندارد استان قم با تأکید بر بهداشت و رعایت موازین استاندارد در واحدهای تولید فراورده‌های خمیر مرغ گفت: بر اساس نظارت‌ها و بازدیدهای صورت گرفته از واحدهای تولید کالباس و سوسیس قم در سال 96 بیش از 80 درصد واحدهای تولیدی فراورده‌های خمیر مرغ از قبیل کالباس و سوسیس موازین بهداشتی و اصول استاندارد را رعایت کرده بودند که امید می‌رود روند نظارت‌ها و پایش ها با دقت و سرعت بیشتری نیز صورت گیرد.

فرزانه با اشاره به معضل آسانسورهای غیراستاندارد ادارات دولتی استان عنوان کرد: طرح استانداردسازی آسانسورهای ادارات دولتی از ابتدای سال آغاز و عملیاتی شده که بر مبنای آن نیز 70 اداره دولتی در این طرح مشارکت کرده و برای 28 مورد نیز پس از ارزیابی‌های موردنظر گواهی استاندارد صادرشده است.

وی با انتقاد از استفاده برخی از مراکز آموزشی و علمی استان از آسانسورهای غیراستاندارد و با ضریب ایمنی اندک تأکید کرد: در این زمینه نیز با ارزیابی و نظارت بر مراکز علمی آموزشی استان نزدیک به 400 آسانسور مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته که از این‌بین تنها به 100 آسانسور گواهی استاندارد و رعایت اصول ایمنی صادرشده است.

مدیرکل استاندارد استان قم بابیان برخی از مهم‌ترین الزامات موردنیاز در آسانسورهای استاندارد خاطرنشان کرد: از اوایل سال جاری الزامات جدید و دقیقی در رابطه با استانداردسازی آسانسورهای مورد استفاده در شهر احصاء و ابلاغ‌شده که داشتن درب خودکار و سیستم بررسی وزن دیجیتال دو آیتم اصلی برای حفظ ایمنی مردم است.

فرزانه عنوان کرد: متأسفانه بسیاری از آسانسورهای قدیمی عدم انطباق‌های فراوانی درزمینهٔ استاندارد دارند که باید با جایگزینی و نصب آسانسورهای جدید و مجهز به اصول ایمنی جبران شود.

وی وظیفه ذاتی سازمان استاندارد در ارزیابی و کنترل کیفیت آسانسورهای موجود در ادارات دولتی را مورد توجه قرار داد و گفت: هزینه‌های ادواری بازدید و پایش آسانسور، هزینه‌های ناچیز و اندکی بوده اما نوعاً هزینه‌های نگهداری و تجهیز آسانسور مبالغ سنگین و گزافی است.

مدیرکل استاندارد استان قم با انتقاد از فعالیت نصاب‌های غیرقانونی آسانسور در استان قم ادامه داد: در استان قم و درمجموع 30 نصاب به‌صورت قانونی فعالیت دارند در حالی‌که تعداد افرادی که به‌صورت غیرقانونی این کار را انجام می‌دهند بیشتر از این تعداد بوده که نیازمند اندیشیده شده تدابیر قانونی برای حمایت از نصاب‌های قانونی در این زمینه است.

فرزانه تأکید کرد: عدم استاندارد بودن برخی بالابرهای کارگاهی نیز در ماه‌های گذشته سبب برخی خسارت‌های جانی و مالی در استان شده که البته در حیطه وظایف سازمان استاندارد نبوده اما سازمان‌های دیگر می‌توانند از ظرفیت‌های استاندارد در این زمینه نیز استفاده کنند.