Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۱
کد مطلب : 10800
 

مرغ سبز در یزد تولید می‌شود
رئیس جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید مرغ سبز در استان یزد آغاز شده است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
مرغ سبز در یزد تولید می‌شود
سیدجمال سجادی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در زمینه تنظیم بازار مرغ وجود دارد، عدم امکان صادرات مرغ یزد به رغم تولید مازاد بر نیاز استان است.

وی عنوان کرد: از آنجا که مرغ‌های تولیدی یزد بالای 1.5 گرم وزن دارند، نتوانسته‌اند در سایر بازارها ورود پیدا کنند به این دلیل بهره‌وری در تولید چندان چشمگیر نبوده است.

سجادی‌پور بیان کرد: برای تغییر این رویکرد، تولید مرغ بدون آنتی‌بیوتیک یا مرغ سبز در یزد آغاز شده و امیدواریم با این اقدام بتوانیم گامی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم.

رئیس جهاد کشاورزی استان یزد میزان تولید مرغ در این استان را 53 هزار تن اعلام کرد و افزود: مصرف سرانه مرغ در استان یزد 25 کیلوگرم به ازای هر نفر است، بنابراین 50 درصد از تولیدات مرغ استان مازاد بر نیاز استان است و می‌تواند ظرفیت خوبی برای استان باشد.

سجادی‌پور با اشاره به دیگر اقداماتی که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی توسط جهاد کشاورزی انجام می‌شود، بیان کرد: بهینه‌سازی سوخت در دامداری‌ها و گلخانه‌ها نیز از دیگر اقداماتی است که در صورت کنترل و هوشمندسازی می‌تواند در کاهش هزینه‌ها اثرگذار باشد.

وی همچنین اصلاح نژاد دام سبک و سنگین را نیز از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا اعلام و خاطرنشان کرد: تولید گونه‌های سازگار با اقلیم منطقه، زودبازده و دارای قدرت زادآوری بالا می‌تواند در افزایش تولیدات استان و خودکفایی در زمینه تامین گوشت قرمز اثرگذار باشد.

سجادی‌پور ادامه داد: در حال حاضر میزان تولیدات گوشت قرمز در استان یزد 13 هزار تن است، در حالی که مصرف سرانه آن 24 کیلوگرم است و حدود 40 درصد در زمینه تامین گوشت قرمز استان به سایر استان‌ها و خارج از کشور وابستگی وجود دارد.

وی یکی از مهم‌ترین اقدامات را نیز اجرای عملیات آبیاری تحت فشار اعلام کرد و بیان داشت: به این منظور به کشاورزان تا 7 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و معادل همین میزان نیز تسهیلات با نرخ سود پایین اعطا می‌شود.

این مسئول، استفاده بهینه از آب، خاک و نهاده‌های کشاورزی و دامداری را گامی در مسیر افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی دانست و اظهار امیدواری کرد: با این اقدامات بتوانیم گامی در مسیر تحقق شعار امسال و شکوفایی اقتصادی استان یزد برداریم.