Share/Save/Bookmark
 
جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۱
کد مطلب : 12529
 

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه:
پیکه‌کوبی راهکار پیشگیری از تخلفات عرصه منابع طبیعی است
سوادکوه - رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه یکی از موارد مهم در پیشگیری از جرایم عرصه منابع طبیعی را پیکه‌کوبی عنوان کرد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
پیکه‌کوبی راهکار پیشگیری از تخلفات عرصه منابع طبیعی است
احمد محمدی، بعد از ظهر یکشنبه، در جلسه تودیع و معارفه رئیس منابع طبیعی شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه طرح تنفس موجب توقف بهره‌برداری از جنگل و احیای آن است، خاطرنشان کرد: اگر این طرح به خوبی اجرا نگردد مشکلاتی را به بار خواهد آورد و کارهایی باید در این زمینه انجام شود که یکی از این موارد تسهیل واردات چوب است.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه، حمایت از زراعت چوب را موضوع مهمی دانست و بر حمایت جهاد کشاورزی در این مورد تأکید کرد و گفت: با افزایش صنوبرکاری در شهرستان این مشکل حل شود.

وی یکی از موارد مهم در پیشگیری از وقوع جرایم را پیکه‌کوبی برشمرد و ادامه داد: با این کار، بسیاری از عرصه روستاها از عرصه منابع طبیعی جدا و تکلیف همه مشخص شده است.

محمدی با اشاره به انجام طرح هادی که عرصه ملی را از مستثنیات جدا کرده است، ابراز امیدواری کرد که این کار در کل شهرستان انجام شود.

وی قرق‌شکنی را یکی از اقدامات بسیار خوب منابع طبیعی شهرستان در این چند سال برشمرد و افزود: این امر فرهنگ خاصی را در ورود و خروج به‌موقع مرتع‌داران ایجاد کرده و امیدواریم برای همیشه حفظ شود.

وی بر لزوم توجه به دغدغه دامداران در رابطه با مکان نگهداری دام پیش از ورود به مرتع اشاره و بر انجام کاری در این رابطه تأکید کرد.

رئیس دادگستری شهرستان سوادکوه بیشترین پرونده در عرصه منابع طبیعی شهرستان از سال ۹۰ تا کنون را به ترتیب اعتراض به کمیسیون ماده ۵۶ (بررسی ملی یا غیرملی بودن زمین)، خلع ید و تصرف عدوانی، چرای دام در مناطق قرق شده و تخریب اراضی ملی برشمرد.

وی با بیان اینکه میزان جرائم ارتکابی در حوزه منابع طبیعی در سال ۹۶، بیشتر از مشابه سال‌های گذشته بوده است بر لزوم علت‌یابی در این زمینه تأکید کرد.

محمدی خاطرنشان کرد: در رابطه با احکام ساخت اعیان در عرصه منابع طبیعی، دستگاه قضایی ناچار به اجرای حکم است، مگر اینکه سازمان منابع طبیعی با رعایت حقوق بیت‌المال از آن گذشت کند.