Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : 12079
 

۳۰ هزار مرغ و ۳۶ هزار بلدرچین مبتلا به آنفلو‌انزا در یزد معدوم‌سازی شد‌
مدیر کل دامپزشکی استان یزد از معدوم‌سازی بیش از ۳۰ هزار مرغ و ۳۶ هزار بلدرچین مبتلا به آنفلو‌انزای حاد پرندگان در استان یزد در سال جاری خبر داد.
مرجع : تسنیم
 
۳۰ هزار مرغ و ۳۶ هزار بلدرچین مبتلا به آنفلو‌انزا در یزد معدوم‌سازی شد‌
علی اکبر حداد زاده ظهر امروز در شورای پدافند غیرعامل استان یزد که با حضور اعضای این شورا و علی اصغر زارعی، جانشین پدافند غیرعامل کشور در استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان از سال 95 وارد استان یزد شد، اظهار داشت: این آنفلوانزا از طریق پرنده‌های مهاجر به استان یزد وارد شد.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد با بیان اینکه برای مقابله با این آنفلو‌انزا باید اقدامات جدی صورت گیرد، گفت: در استان یزد اقداماتی صورت گرفته ولی باید به چند اصل در این زمینه توجه کرد که یکی کاهش آسیب‌پذیری است و دیگری آمادگی هر چه بیشتر برای مقابله با هرگونه اتفاق است.

وی با اشاره به اینکه این ویروس کل کشور را درگیر خود کرده است، تصریح کرد: 15 استان با آن درگیر هستند و در استان یزد نیز سال 95، چهار واحد شناسایی شد که سرایتی نداشت و امسال نیز یکی از واحدهایی که سال گذشته نیز درگیر آن بود، تکثیر شد و بسیاری از واحدها با آن درگیر شدند.

حداد زاده به معدوم‌سازی‌های صورت گرفته در اثر سرایت این ویروس در مراکز پرورش مرغ در استان اشاره و خاطر نشان کرد: امسال 30 هزار و 900 مرغ و 36 هزار بلدرچین مبتلا به آنفلو‌انزا در کل منطقه استان یزد معدوم‌سازی شدند.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد به چالش‌های پیش رو اشاره کرد و افزود: تغییر راهبردی در مقابله با این بیماری از ضروریات است زیرا رفتار ویروس غیرقابل پیش‌بینی است به‌طوری که زنجیره بیماری در طول تابستان نیز فعالیت داشت.

وی در پایان اظهار داشت: شرایط آب‌وهوای کنونی که بسیار خطر آفرین است و شرایط بهداشتی واحدهای تولیدی باید ارتقا و ترددهایی غیرمجاز که درسته کشور شکل می‌گیرد کنترل شود.