Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب : 6470
 

مرکز تحقیقاتی دام و طیور در قم راه‌اندازی می‌شود
مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه مشترک با جهاد دانشگاهی، نظام دامپزشکی و اداره‌کل دامپزشکی ادامه داد: زمینه‌های مشترک بسیاری برای ادامه تحقیقات در این تفاهم‌نامه ذکر شده که اگر این تحقیقات تکمیل و عملیاتی شود پس از طی روال اداری، نسبت به راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی دام و طیور اقدام می‌کنیم.
مرجع : سايت خبری صنعت مرغداری و دامپروری
 
مرکز تحقیقاتی دام و طیور در قم راه‌اندازی می‌شود
«مهدی رفیعی» با اشاره به موفقیت جهاددانشگاهی در بارورسازی گاوهای شیری به روش "ICSI" گفت: کشور در مقطع کنونی به تولید جنین‌های ارزشمند دام نیاز دارد هم‌چنین این احتمال وجود دارد که بنا به عللی نظیر مشکلات نازایی و برخی بیماری‌ها امکان استفاده از گاوهای شیری از بین رفته و حتی از چرخه محیط زیست حذف شوند که مقرون به صرفه نیست.
وی ادامه داد: البته روش‌هایی وجود دارد تا این گاوهای شیری زنده بمانند و از تخمک‌های فعال و مفید آنها برای تولید جنین‌های ارزشمند استفاده شود.
رفیعی با بیان این‌که با روش "ICSI" می‌توان با افزایش تخمک‌ها، جنین‌ها را تولید کرد که در تجاری‌سازی تاثیر چشمگیری دارند، ادامه داد:هم‌چنین با این روش نسل گاوهای ارزشمند افزایش می‌یابد.
مدیرکل اداره دامپزشکی با اشاره به آغاز انتقال و تولید جنین در دنیا گفت: اما تولید جنین برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است در حالی که همگی پیش از این روش وارداتی بوده است.
وی تحقیق در این زمینه را برای علم مامایی و ژنتیک مفید برشمرد و افزود: کارشناسان و متخصصان جهاد دانشگاهی واحد استان قم توانستند با کسب این موفقیت، این علم را بومی کنند.
رفیعی با بیان این‌که این امر خودباوری را در متخصصان کشور بدون راهنمایی کشورهای خارجی محقق کرده است، گفت: البته می‌توان این بحث تولید علم و ایده را به بحث تجاری نیز تبدیل کرد.
مدیر کل اداره دامپزشکی افزود: وقتی همراه با تولید جنین در کشور نیاز بخش داخلی نیز تامین شود، به طور قطع واردات از کشورهای بیگانه قطع می‌شود و این نگرش را برای دامداران ایجاد می‌کند که گاوهای ارزشمندشان را حذف و به علت مشکل نازایی به کشتارگاه منتقل نکنند.
وی با بیان این‌که بهره‌وری از گاو به معنای تولید شیر و گوشت نیست، تصریح کرد: این گاوهای شیری که با این روش تولیدمثل می‌کنند، قدرت بهره‌وری و اقتصادی زیادی دارند.
رفیعی گفت: تولید تخمک و جنین ارزشمند سبب می‌شود تا به فرآیند درآمدزایی نیز در کنار صنعت دامپروری توجه شود که افزایش ارزش افزوده در بخش صنعت دامپروری را در پی دارد.
مدیرکل اداره دامپزشکی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه مشترک با جهاد دانشگاهی، نظام دامپزشکی و اداره‌کل دامپزشکی ادامه داد: زمینه‌های مشترک بسیاری برای ادامه تحقیقات در این تفاهم‌نامه ذکر شده که اگر این تحقیقات تکمیل و عملیاتی شود پس از طی روال اداری، نسبت به راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی دام و طیور اقدام می‌کنیم.
رفیعی افزود: در این خصوص بخشی از مجوزها باید از طریق وزارت جهاد کشاورزی تعیین شود که مکاتبات اولیه انجام شده و به یکسری تاییدیه‌های پزشکی نیاز است که سازمان دامپزشکی و اداره‌کل در این زمینه بروز خواهد کرد.
وی تصریح کرد: طبیعی است که این کاری مشترک و جمعی است و با همکاری اداره دامپزشکی و جهاد دانشگاهی واحد استان قم و دیگر دستگاه‌های مرتبط این مرکز راه‌اندازی می‌شود.
رفیعی با بیان اینکه این اقدام به افزایش طول بهره‌وری این دام‌ها کمک بسیاری می‌کند، تصریح کرد: کشور ما در بحث مامایی در مقطعی کنونی به استفاده از روش"ICSI" و تولید جنین‌های ارزشمند نیاز دارد.