Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۰۶
کد مطلب : 6650
 

واكسيناسيون 2 ميليون طیور بومی گیلان براي پیشگیری از نیوکاسل
مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: تزریق رایگان 2 میلیون قطعه طیور بومی در پیشگیری از بیماری نیوکاسل در حال انجام است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
واكسيناسيون 2 ميليون طیور بومی گیلان براي پیشگیری از نیوکاسل
دکتر«علی معافی بشری» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه گيلان، اظهار كرد: تزریق سراسری برای پیشگیری از بیماری نیوکاسل در مرغ‌های بومی گیلان در حال انجام است و تاکنون 9300 قطعه مرغ بومی واکسینه شده‌اند.

وی با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود تا پایان این طرح 2 میلیون قطعه طیور بومی واکسینه شوند، افزود: این واکسن به صورت رایگان تزریق می‌شود و تاکنون همکاری‌های خوبی را از سوی مردم شاهد بوده‌ایم.

به گفته دکتر بشری،این امر براي پیشگیری از هر آسیبي به مرغ بومی و صنعتی استان در حال انجام است.

به گزارش ايسنا، تهیه مواد غذایی نقش مهمی در زندگی افراد دارد. یکی از نیازهای ضروری تغذیه انسان، تأمین پروتئین حیوانی است. گوشت طیور به عنوان یک منبع با ارزش پروتئینی، در سال‌های اخیر در تغذیه انسان، در ایران و جهان استفاده شده است. در میان انواع گوشت‌ها، گوشت مرغ به علت تولید سريع‌تر و هزینه تولید كمتر نسبت به گوشت دام اهميت خاصي دارد.

هم‌چنين ميزان پروتئین گوشت مرغ از طیور ديگر بیشتر است و ضریب تبدیل غذا به گوشت در مرغ نسبت به سایر دام‌ها بهتر است، مرغ و به‌طور کلی طیور، حیوانات حساسي هستند.

براساس اين گزارش، آگاهی از مسائل بهداشتی و رعایت کردن آنها در پرورش طیور بسیار مهم است. شناخت بیماری‌های طیور، چگونگی مبتلا شدن، نشانه‌های بیماری، راه‌های پیشگیری و درمان می‌تواند کمک فراوانی كند.

«نیوکاسل»از بیماری‌های مهم و خطرناک طيوراست. اين بیماری می‌تواند در مدت زمان کوتاهی خسارات فراواني به مرغداری‌ها و روستايیان وارد كند. نیوکاسل یک بیماری عفونی و واگیردار است که از یک نوع ویروس به وجود می‌آید و سبب عفونت دستگاه تنفسی می‌شود. مرغ، خروس، بوقلمون، اردک و سایر پرندگان نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

ویروس نیوکاسل در انسان بیماری خفیفي ايجاد مي‌كند به‌طوری‌که سبب تورم ملتحمه چشم می‌شود.