Share/Save/Bookmark
۱ نظر
 
شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۴۵
کد مطلب : 6353
 

تبریز
شدّت نور تاثیرگذار در میزان تلفات مرغداری ها
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مرغ هایی که در دوران رشد با شدّت نور کمتری پرورش یافته اند اگر در دوران تخمگذاری افزایش شدت نور داشته باشند، تلفات پایین تری خواهند داشت.
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
شدّت نور تاثیرگذار در میزان تلفات مرغداری ها
جاوید بهروزین در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: کارشناسان شدّت نور را در دو مرحله شروع تخمگذاری و اوج تولید تاثیرگذارمی دانند.

وی تصریح کرد: پایین بودن شدّت نور در این دو مرحله باعث کاهش دان مصرفی و در نتیجه کاهش تحرّک مرغ برای به دست آوردن غذا و در نهایت هر رفتن انرژی خواهد شد.

بهروزین ادامه داد: نتایج آزمایشان نشان داده است که استفتده از شدت نور پایین در دوران رشد باعث افزایش وزن بدن در شروع تخمگذاری شده و در نهایت باعث تولید بهتر و باکیفیّت بالاتر شود.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: تحرّک کمتر مرغ ها در شدّت نور پایین علاوه بر جذب بهتر مواد معدنی ، دلیلی برای کاهش تعداد تخم مرغ های شکسته است.

بهروزین تاکید کرد: حداقل شدّت نور مورد نیاز مرغ های تخمگذار در دوره پرورش 1تا5/1 وات ر مترمربع و برای تولید تا 3 وات در مترمربع بوده و این میزان بین یک پنجم تا یک هفتم شدّت نور مصرفی در مرغداری ها است.
 

۱۳۹۱-۱۱-۱۲ ۲۰:۲۱:۲۸
نور درمرغ گوشتی باید چطوری باشه