Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب : 9936
 

مدیرکل دامپزشکی کردستان:
در مرغداری‌های کردستان هورمون استفاده نمی‌شود
مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: تصور استفاده از هورمون در واحدهای مرغداری کاملا اشتباه بوده و هیچ مدارک مستندی دال بر استفاده از هورمون در واحدهای مرغداری کشور و به طبع آن در استان کردستان وجود ندارد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
در مرغداری‌های کردستان هورمون استفاده نمی‌شود
کامران زیباکردار در رابطه با وضعیت بهداشت مرغداری‌ها در کردستان، اظهار کرد: دامپزشکی کردستان به 2 روش بر تولید جوجه در واحدهای مرغداری نظارت می‌کند.

وی افزود: بازدید مستمر و مداوم از کارخانجات جوجه کشی به منظور اطمینان از تولید جوجه یک روزه بهداشتی برابر ضوابط مربوطه و مبادرت به نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم و هم‌چنین بازدید مداوم و مستمر از مزارع مرغ مادر برابر دستورالعمل مربوطه و اخذ نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم و صدور کارت بهداشتی جوجه یک روزه دو روش نظارتی دامپزشکی بر نحوه تولید جوجه در استان است.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با اشاره به این‌که واحدهای مرغداری در کردستان مشکلی از لحاظ بهداشتی ندارند، گفت: دامپزشکی کردستان براساس وظیفه خود با روش‌های مختلفی بر رعایت بهداشت در مرغداری‌ها نظارت می‌کند.

وی تصریح کرد: الزام واحدهای مرغداری به رعایت کلیه ضوابط دامپزشکی در زمان صدور پروانه بهداشتی، نظارت مسئول فنی بهداشت مرغداری‌ها بر رعایت قوانین و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای، صدور مجوز جوجه‌ریزی با رعایت فاصله زمانی دو جوجه‌ریزی و صدور گواهی حمل به کشتارگاه در پایان دوره را می‌توان از جمله روش‌های نظارتی دامپزشکی بر مرغداری‌ها نام برد.

زیباکردار افزود: نظارت بر سیکل گردش کار واکسن و واکسیناسیون در واحدهای مرغداری به منظور پیشگیری از بیماری‌های طیور، گزارش تلفات روزانه توسط مسئول فنی و دامپزشک ارزیاب بیمه به دامپزشکی و اجرای اقدامات لازم برای کنترل بیماری توسط دامپزشکی از دیگر موارد نظارتی این مرکز است.

وی هم‌چنین از برگزاری سه کارگاه آموزشی در سال خبر داد و افزود: کارگاه های آموزشی ویژه کارگران مرغداری‌ها و هم‌چنین برگزاری کلاس آموزشی ویژه مرغداران که هر شش سال برای 300 نفر تشکیل می‌شود از دیگر اقدامات دامپزشکی در راستای رعایت بهداشت در مرغداری‌هاست.

مدیرکل دامپزشکی کردستان هم‌چنین رعایت اصول امنیت زیستی در واحدهای مرغداری، نظارت بر کشتار و حذف لاشه‌های ضبطی، تهیه دان و نهاده‌های طیور از منابع مطمئن، اجرای کامل برنامه واکسیناسیون مورد تایید دامپزشکی و کاهش سن و وزن کشتار را از روش‌های مناسب تهیه جوجه سالم و بهداشتی نام برد و یادآور شد: این روش‌ها به مرغداران توصیه شده و بر نحوه اجرای آنها نظارت می‌شود.

زیباکردار استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را صرفا در صورت درمان و پیشگیری از بیماری در صورت رعایت زمان پرهیز از مصرف گوشت مرغ مجاز دانست و خاطرنشان کرد: این زمان و میزان مصرف آن در مرغداری‌های استان نیز رعایت می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: چنانچه واحدهای مرغداری میزان استفاده از آنتی بیوتیک و زمان منع کشتار مرغ را رعایت نکنند، گواهی سلامت برای حمل به کشتارگاه توسط دامپزشک مسئول بهداشتی واحد و اداره دامپزشکی صادر نخواهد شد.