Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۸
کد مطلب : 12320
 

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:
۱۷۰ هزار قطعه طیور آلوده به بیماری آنفلوانزا درزنجان معدوم شدند
زنجان-مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: ۱۷۰ هزار قطعه طیور آلوده به بیماری آنفلوانزا درزنجان معدوم شدند.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
۱۷۰ هزار قطعه طیور آلوده به بیماری آنفلوانزا درزنجان معدوم شدند
محمدباقر حاج کاظمی به جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان زنجان اشاره کرد و افزود: پایش های مداوم مراقبت و کنترل توسط سازمان دامپزشکی استان زنجان انجام‌شده و مدیریت لازم در دستور کار است.

وی اظهار کرد: ۱۰۰ قطعه هزار مرغ در دو واحد طیور بومی در روستا و دو واحد مرغ مادر و همچنین ۷۰ هزار قطعه مرغ در دو واحد دیگر مرغداری استان زنجان که به این بیماری آلوده‌شده بودند معدوم شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان بابیان اینکه در سطح کشور ۱۷ استان درگیر این بیماری هستند، افزود: در راستای پیشگیری از این بیماری، جلوگیری از تردد به سالن‌ها و محل دام و طیور، جلوگیری از ورود پرندگان مهاجر و ممانعت از ورود و خروج طیور انجام‌شده چراکه آنفلوانزای پرندگان بیماری مشترک بین انسان، طیور و پرندگان است و توجه به موازین بهداشتی ضروری است.

حاج کاظمی به نگهداری مرغ و طیور خانگی در استان زنجان اشاره کرد و گفت: طیوری که در منازل نگهداری می‌شوند باید در محیط بسته بوده و نباید با پرندگان مهاجر و بومی در تماس باشند.

وی با بیان اینکه باید محیط نگهداری طیور از آلودگی مبرا و ضدعفونی شود، افزود: از تماس کودکان و افراد حساس با پرندگان خودداری شود و به مردم توصیه می‌شود طیور، اردک، مرغ و پرندگان از بازارچه‌ها نخرند.

حاج کاظمی تأکید کرد: همزمان با نمونه‌برداری از مرغداری‌ها و نیز مناطق زیست پرندگان در زنجان، گروه‌های دامپزشکی استان بر سلامت مرغ‌ها و پرندگان کشتار شده هم نظارت می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی زنجان گفت: اجرای طرح پایش آنفولانزا، به کردن دستورالعمل‌های دامپزشکی در خصوص این بیماری از برنامه‌های انجام‌شده برای جلوگیری از آنفلوانزای پرندگان در استان زنجان است و با آموزش‌های انجام‌شده درصدد این هستیم که این بیماری به انسان و سایر طیور سرایت نکند.