Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب : 12087
 

نابسامانی شبکه توزیع عامل کمبود تخم مرغ در شهرستان کهگیلویه
نارسایی‌های نظام توزیع و سیاست‌های تنظیم بازار که هر چند ماه یک بار،‌ یک محصول یا کالا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و عرضه را با مشکلاتی جدید مواجه می‌کند، این بار گریبانگیر عرضه مناسب تخم مرغ در سطح شهرستان کهگیلویه شده است.
مرجع : تسنیم
 
نابسامانی شبکه توزیع عامل کمبود تخم مرغ در شهرستان کهگیلویه
به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، توزیع یکی از ارکان اساسی تاکتیک‌های بازاریابی است که به همراه دیگر عوامل همچون محصول و قیمت برای متقاعد‌ ساختن مشتریان به کار گرفته می‌شود.

شبکه توزیع مناسب شبکه‌ای است که هدف آن رساندن محصول مناسب در زمان مناسب و مکان مناسب به مشتریان بوده و در یک سیستم توزیع مناسب باید چند عامل مهم‌ ذخیره سازی و انبار کالا برای توزیع، دریافت سفارش از مشتریان، تحویل کالا به مشتریان، وصول مطالبات و بحث کنترل و دریافت اطلاعات از بازار را همواره مورد توجه قرار گیرد.

در کشور و به تبع آن در استان ما نظام توزیع و سیاست‌های تنظیم بازار توسط ستاد تنظیم بازار استان و شهرستان ها تعیین و پس از ابلاغ این دستورات باید توسط شرکت‌های اقتصا دی، اصناف، کسبه و بازاریان اجرا شود و اجرای تصمیصات به وسیله سیستم های نظارتی مشخص پایش می شوند.

نارسایی‌های نظام توزیع و سیاست‌های تنظیم بازار که هر چند ماه یک بار،‌ یک محصول یا کالا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و عرضه را با مشکلاتی جدید مواجه می‌کند، این بار گریبانگیر عرضه مناسب تخم مرغ در سطح شهرستان کهگیلویه شده است.

تخم مرغ کالایی که در زمره کالاهای اساسی قرار می‌گیرد و در میان تمام اقشار جامعه نیز مشتری دارد و در زمره اقلام غذایی پر مصرف خانوارها به خصوص قشر ضعیف جامعه قرار دارد.

قیمت تخم مرغ از یک ماه پیش رو به افزایش گذاشت به طوری که یک شانه تخم مرغ باقیمت 18 تا 20 هزار تومان نیز به فروش رسید اما از چند روز پیش در جلسه تنظیم بازار استان قیمت عرضه تخم در بازار استان به شرح زیر اعلام شد.قیمت درب واحد مرغداری 5 هزار و 300 تومان، قیمت برای مراکز عمده 5 هزار و 450 تومان و قیمت درب مغازه برای مصرف کننده 6 هزار و 300 تومان اعلام شد.

تا اینجای کار که مربوط به برگزاری جلسه و تصمیم گیری است مشکلی وجود ندارد اما مشکل اصلی در نحوه اجرا و شبکه توزیع است.

از آنجاییکه قیمت‌ها و نحوه توزیع در روز پنج شنبه و در پایان هفته اعلام شد خبرنگار تسنیم برای بررسی موضوع از طریق تماس با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه اسم و آدرس 4 عامل توزیع تخم مرغ در سطح شهر دهدشت را گرفته و جمعه عصر به این مراکز شرکسی کردیم که در این بازدید دو مرکز تعطیل، یکی از مراکز نیز تخم مرغ نداشت و یکی نیز که از عوامل فروش عمده بود و در عمل هیچ مرکز توزیع جزء تخم مرغ در سطح شهر دهدشت وجود نداشت.

برای توزیع مناسب هر نوع کالا در سطح شهر دهدشت با جمعیت نزدیک به 57 هزار نفر باید حداقل بیش از 10 مرکز عرضه در نقاط مختلف شهر ایجاد کرد تا بتوان گفت یک کالا در شرایط حساس به صورت مناسب در بین مردم شهر دهدشت توزیع می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت و معدن شهرستان کهگیلویه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تامین و توزیع تخم مرغ بر عهده مدیریت جهاد کشاورزی است اما در سطح شهرستان کهگیلویه با این جمعیت( 131 هزار نفر) روزانه تنها یک تن تخم مرغ که توسط یک واحد تولیدی در شهرستان توزیع می‌شود.نادر علی پور روزانه گفت: جهاد کشاورزی باید تخم مرغ مورد نیاز شهرستان را تامین و به شبکه تزریق کند تا ما عمل توزیع را کوچه به کوچه انجام دهیم.

وی ادامه داد: امروز صبح نیز عطب الله بزرگیان را به سازمان صنعت و معدن استان برای معرفی به جهاد کشاورزی استان معرفی کردیم و همچنین نامه ای برای سید ابوالحسن صمیمی دوست برای تحویل تخم مرغ در تاریخ 12 دی ماه به جهاد کشاورزی معرفی کردیم اما هنوز از طرف سازمان جهادکشاورزی تخم مرغی تحویل وی نشده است.علی پور با بیان اینکه افراد معرفی شده باید سهمیه تخم مرغ شهرستان را از جهاد کشاورزی تحویل بگیرند و بعد با هماهنگی اداره صنعت و معدن شهرستان میزان سهمیه بخش‌ها و نواحی مشخص شود، گفت: اما متاسفانه تا الان هیچ تخم مرغی تحویل داده نشده و روزانه تنها یک تن تخم مرغ توسط یکی از تولید کنندگان شهرستان به بازار تزریق می شود که این میزان کافی نیست.وی با بیان اینکه تا این لحظه سازمان جهادشکاورزی تخم مرغی به عاملان ما تحویل نداده است، افزود: جهاکشاورزی تفاهم نامه‌ای با مدیر عامل شرکت تعاونی استقلال امضاء کرده که این شرکت حاضر است تمام تولیدات خود را با قیمت مصوب به مردم عرضه کند اما تولید تخم مرغ این شرکت تنها یک تن در روز است.

وی تصریح کرد: اگر جهادکشاورزی تخم مرغ مورد نیاز شهرستان را در اختیار ما قرار دهند ما آمادگی داریم که آن را به صورت گسترده پخش و در اختیار مردم قرار دهیم.

رئیس صنعت و معدن شهرستان کهگیلویه گفت: جهاد شکاورزی استان و یا شهرستان سهمیه تخم مرغ شهرستان کهگیلویه را مشخص و اعلام کند تا ما بتوانیم چند عامل را مشخص و سهمیه را جذب کنیم.

علی پور افزود: جهادکشاورزی ابتدا باید کالای مورد نیاز مردم را خریداری و در انبارها دپو نماید و سهمیه شهرستان‌های استان را مشخص و پس از آن به صنعت و معدن اعلام کند که برای جذب سهمیه عامل معرفی کند اما تا الان میزان سهمیه تخم مرغ شهرستان از طرف سازمان صنعت و معدن استان و یا سازمان جهاد کشاورزی استان که وظیفه تامین تخم مرغ را بر عهده دارد به ما اعلام نشده است.

اما داستان مرغ و تخم مرغ تازگی ندارد و با توجه به اینکه یک تن تخم مرغ با احتساب کارتن و شانه نزدیک به 850 کیلوگرم است و از طرفی فقط در شهر دهدشت و حومه نزدیک به 15 هزار خانوار داریم؛ آیا عرضه روزانه این میزان تخم مرغ جوابگوی شهرستان 131 هزار نفری کهگیلویه و شهرستان‌های چرام و لنده است.

رئیس جهادکشاورزی شهرستان کهگیلویه گفت: امروز با سازمان جهادکشاورزی در استان هماهنگ کرده و قرار شد که تعدادی از عاملان فروش را برای تحویل تخم مرغ به استان یزد بفرستیم.

سید عمران تقوی با بیان اینکه مشکل برطرف شده است، افزود: کسانی که تمایل دارند عاملیت توزیع تخم مرغ را بر عهده بگیرند تخم مرغ کیلویی 5 هزار 900 تومان در استان یزد به آنها تحویل و آنها می توانند هر کیلوگرم 5هزار و 600 تومان به صورت عمده بفروشند تا با قیمت 6 هزار و 300 به دست مصرف کننده نهایی برسد.

به گزارش تسنیم، سرانه مصرف تخم مرغ در کشورهای پیشرفته 24 کیلوگرم و سرانه مصرف در ایران 8 تا 9 کیلوگرم است.

گزارش از امیررضا برنگ پور