Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : 12104
 

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی:
شکار پرندگان در آذربایجان غربی ممنوع شد
ارومیه – مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در راستای مقابله و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان همانند کشور شکار ممنوع اعلام شده است.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
شکار پرندگان در آذربایجان غربی ممنوع شد
پرویز آراسته عصر چهارشنبه در جلسه ستاد استانی کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان با بیان اینکه گزارش مرگ و میر پرندگان در استان گزارش نشده است افزود: تاکنون هیچ موردی از مرگ و میر پرندگان بر اثر این نوع بیماری در تالاب ها و سایر منابع آبی استان گزارش نشده است.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان، پایش مستمر منابع آبی شامل تالاب ها، دریاچه پشت سدها و رودخانه ها صورت می گیرد عنوان کرد: در همین راستا و برای مقابله و پیشگیری از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان، در سطح استان و همچنین کشور، شکار ممنوع است.

آراسته به موضوع قاچاق پرندگان از نقاط دیگر به استان هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در موضوع قاچاق پرندگان به استان ممکن است این پرندگان دچار بیماری آنلونزای فوق حاد باشند که باید در این زمینه نیز نظارت و برخوردهای لازم با متخلفین صورت گیرد.

ورود و خروج طیور در آذربایجان غربی کنترل شود

معاون سیاسی، امنیتی استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست بر ورود و خروج طیور در سطح استان تاکید کرد و افزود: به هیچ نباید فرآورده های طیور مثل مرغ و تخم مرغ، بدون مجوز و بدون داشتن گواهی بهداشت، به استان وارد و یا از استان خارج شود.

علیرضا رادفر اضافه کرد: آذربایجان غربی یکی از قطب های تولید فرآورده های طیور در کشور است اما بیماری آنفلونزای پرندگان در استان در سطح رخداد بیماری است و نه طغیان بیماری، اما در همین سطح نیز لازم است اقدامات کنترلی و پیشگیرانه توسط دستگاههای مسئول استانی صورت گیرد.

جانشین رئیس ستاد استانی کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان، لزوم استمرار پایش ها بویژه در محیط های روستایی را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: در صورت مشاهده کانون های آلوده به بیماری آنفلونزای پرندگان، این کانون ها باید سریعا معدوم و پاکسازی شود.

ویروس آنفلوانزا انواع مختلفی دارد، بعضی از آنها فقط پرندگان را مبتلا مـی کننـد و بعضی علاوه بر پرندگان، سبب بیماری انسان هم میشوند؛ بـه ایـن دلیـل اسـت کـه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسـان و حیـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.