Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : 12078
 

گرانی تخم‌مرغ در اصفهان ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبود
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه گرانی تخم‌مرغ در اصفهان ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبود، گفت: تا کنون ۳۰۰ هزار قطعه طیور تخم‌گذار و بومی معدوم شده‌اند.
مرجع : تسنیم
 
گرانی تخم‌مرغ در اصفهان ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبود
شهرام موحدی ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه پیرامون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: بالغ بر 40 بیماری در استان به صورت دقیق در حوزه دام توسط دامپزشکی کنترل و رصد می‌شود که یکی از آنها آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، باید گفت تا در 39 حوزه دیگر اتفاقی رخ ندهد اصحاب رسانه سراغی از دامپزشکی نمی‌گیرند.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی دام اعلام کرده شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا اطلاع ثانوی وجود دارد و به احتمال زیاد تکرارپذیر خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه سالیانه در کشور 1.6 میلیارد طیور پرورش می‌یابد، تصریح کرد: 930 هزار تن تخم مرغ و غیره مورد مصرف توسط این کارخانه فوق‌العاده بیولوژیک فیزیولوژیک خدادادی تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است که سرعت بالای انتشار و تیپ‌های متفاوتی دارد، خاطرنشان کرد: امروز در کشورمان تیپ H5N8 وجود دارد و مواضعی تغییر می‌کند، در روسیه نیز تیپ جدیدی آمده که معمولاً پس از آن کشورمان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، میزان حساسیت طیور تخم‌گذار بیش از 60 برابر گوشتی است.

موحدی بیان کرد: این ویروس در سال 2015 و 2016 بالغ بر 3.3 میلیارد دلار در آمریکا، 390 میلیون دلار در فرانسه و غیره خسارت وارد کرد، در سال گذشته میلادی 60 کشور جهان و 9 تیپ ویروس را گزارش کردند و تیپ H5N8 در 48 کشور از جمله ایران گزارش شده است، به جز نروژ بقیه کشورهای اروپایی درگیر این بیماری هستند، این تیپ در 14 گونه پرنده سبب تلفات شده که نگران کننده است، همچنین این تیپ هم ناقل در پرندگان بوده و هم سبب تلفات پرندگان می‌شود.

تداوم آلودگی و بقای ویروس سبب طغیان زودتر این بیماری در سال جاری شد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه تفاوت امسال با سال گذشته طغیان زودتر این بیماری بود، گفت: تداوم آلودگی و بقای ویروس در طیور روستایی به عنوان مخزن ویروس‌ها سبب طغیان زودتر این بیماری شده بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته تمام متخصصان اعلام کردند که نیمه دوم امسال احتمال طغیان این بیماری وجود دارد، افزود: در همین راستا سال گذشته 98 واحد بومی، 70 واحد صنعتی، 3 نمونه پرنده وحشی و 170 کانون درگیر این بیماری شدند، سال گذشته بالغ بر 3 میلیارد تومان غرامت پرداخت و 3 میلیون قطعه طیور نیز معدوم شد.

موحدی پیرامون اقدامات دامپزشکی استان در راستای مقابله با این بیماری تصریح کرد: امسال رصد بسیار دقیق و آزمایشات پیشرفته در جهت تشخیص این بیماری صورت گرفت و بالغ بر7 هزار نمونه خون گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: استان اصفهان دارای تراکم و تنوع بسیار زیاد طیور است، هیچ کجای کشور این‌گونه نیست، بنابراین یک جمعیت فوق‌العاده حساسی داریم در یک زمینی پر از گسل که می‌تواند با یک بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان زلزله 10 ریشتری ایجاد کند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در 3 شهرستان گلپایگان، خمینی شهر و نجف‌آباد، کانون تشخیص دادیم، بیان کرد: متاسفانه مردم تصور می‌کنند تخم مرغ‌های نارنجی بومی بهتر از سفید رنگ‌هاست در صورتی که در بدترین شرایط پرورش پیدا می‌کنند و تحت نظارت دامپزشکی نیز نیستند.

گرانی تخم‌مرغ در اصفهان ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبود

وی گفت: تا کنون 300 هزار قطعه طیور تخم‌گذار و بومی معدوم شده‌اند، گرانی تخم‌مرغ در استان اصفهان ناشی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نبود و دلیل گرانی آن مربوط به گران شدن زیاد خوراک طیور و موضوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور نه اصفهان بود.

موحدی با بیان اینکه در حوزه پرورش طیور یک ضعف عمده داریم، افزود: هرکسی که قصد احداث مرغداری را داشته مجوز گرفته بدون اینکه آموزش دیده باشد، در همین راستا دامپزشکی استان برای شهرستان‌ها جلسه آموزشی گذاشت که برخی مرغداری‌ها در آن شرکت نکردند و با اینکه در حوزه کاری ما نبود مسئولان آموزشی‌مان را به جلوی درب تمام مرغداری‌ها فرستادیم تا آموزش ببیند، این اقدامات و آموزش مربوط به قبل از شیوع این بیماری بود.

وی با بیان اینکه براساس قانون برخورد با مرغداری‌ها در حوزه سازمان جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: متأسفانه در استان اصفهان بالغ بر 400 واحد دامی غیرمجاز داریم.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های ما پرنده فروشی‌ها سطح شهر هستند، اصناف و شهرداری‌ها مسئول ساماندهی آنها هستند، وظیفه دامپزشکی نظارت بر معدوم سازی است ولی مجبوریم کارهای دیگری هم انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در راستای پیشگیری، مقابله و کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تنها 20 درصد لوازم در اختیار حوزه دامپزشکی است، بیان کرد: اگر قرار باشد جاده‌های مواصلاتی استان و بین استانی را کنترل کنیم در اختیار دامپزشکی نیست، در معدوم سازی همه باید کمک کنند، تمام این اقدامات ناقص خواهد ماند اگر صاحب پرورش کار خود را درست انجام ندهد.

موحدی گفت: هیچ بیماری انسانی، دامی و نباتی سراغ ندارم که این قدر اهمیت داشته باشد که ستاد ملی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به ریاست معاون اول رئیس جمهور باشد، دبیر این ستاد وزیر جهاد کشاورزی است و وزیران بهداشت و حتی امور خارجه نیز عضو این ستاد هستند.

وی با بیان اینکه مردم باید سواد سلامت خود را افزایش دهند، افزود: هر فرآورده خامی که نشان و کد بهداشتی نداشته باشد تایید نمی‌کنم، باید در این راستا فرهنگ‌سازی کنیم، اکنون مردم مرغی را که داخل پلاستیک نباشد نمی‌خرند.