Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب : 8495
 

صنعت مرغداری در کردستان بیش از 12 هزار شغل ایجاد کرده است
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در صنعت مرغداری به عنوان یکی از بزرگترین صنایع استان ، بیش از 12هزار نفر مشغول کار هستند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
صنعت مرغداری در کردستان بیش از 12 هزار شغل ایجاد کرده است
فرزاد معاونی در گفت وگو با ایرنا افزود: صنعت مرغداری در کردستان در زمینه اشتغال سهم بسزایی دارد به طوری که در آخرین برآورد حدود سه هزار و 100 شغل مستقیم و 9 هزار و 300 شغل غیرمستقیم در استان در این بخش ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در 10 سال گذشته تعداد مرغداری ها و تولید گوشت طیور در استان افزایش چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به اینکه سال 83 شمار مرغداری های گوشتی استان 236 واحد با ظرفیت 2/3 میلیون قطعه در دوره و تولید 19 هزار تن بود، افزود: اکنون 567 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت 5/10 میلیون قطعه با پیش بینی تولید 60 هزار تن در سال در استان فعال است.

وی گفت: 140 واحد مرغداری با ظرفیت سه میلیون قطعه نیز تسهیلات بانکی دریافت کرده که تا آخر امسال به بهره برداری می رسد.

وی افزود: تولید سرانه گوشت مرغ در سال 83 در استان کردستان 6/12 کیلوگرم بود و این شاخص امسال به 40 کیلوگرم افزایش یافت.

معاونی گفت: سال 83 تعداد واحدهای مرغ مادر گوشتی استان دو واحد با ظرفیت 145هزار قطعه بود که اکنون به 10 واحد با ظرفیت 240هزار قطعه رسیده است.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی کردستان گفت: سال 83 فقط دو کشتارگاه صنعتی و یک کشتارگاه نیمه صنعتی مرغ در کردستان فعال بود اما اکنون هفت واحد کشتارگاه صنعتی با ظرفیت 16 هزار قطعه در ساعت فعال است.

معاونی افزود: سال 83 در کردستان کارخانه خوراک اختصاصی طیور وجود نداشت اما هم اکنون پنج کارخانه خوراک طیور به ظرفیت 125 هزار تن در استان دایر است.

وی افزود: یک اتحادیه و 11شرکت تعاونی مرغداران در استان فعالیت دارند بطوری که تعدادی از تعاونی های مرغداران از جمله تعاونی مریوان و بانه به صورت زنجیره ای فعالیت می کنند.