Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب : 8503
 

مهریز ،شهرستان ممتاز کشور درپرورش شتر مرغ
پرورش و بهره برداری از گوشت انواع طیور از جمله شترمرغ، بلدرچین و کبک در سالهای اخیر در استان یزد رشد چشمگیری یافته است
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
مهریز ،شهرستان ممتاز کشور درپرورش شتر مرغ
یزد در حال حاضر یکی از مراکز مهم کشور در پرورش شترمرغ است و 21 مرکز پرورش شترمرغ در یزد وجود دارد.

درصورتی که شتر مرغها در شرایط مناسب و با سلامتی کامل نگهداری شوند قادرند تا بیش از ۴۰ سال بارور بمانند.

هر شتر مرغ در هر دوره تخمگذاری ۱۲ تا ۱۸ عدد تخم می‌گذارد ولی در شرایط پرورشی و در فصل تخم‌گذاری هر شتر مرغ ماده ۴۰ تا ۸۰ تخم و گاهی اوقات بیش از ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارند.

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در حال حاضر بیش از هزار و 700 قطعه شترمرغ در این مراکز در حال پرورش است و شهرستان مهریز یکی از بهترین پرورش دهندگان شترمرغ در کشور است.

نادر سلیم تولید گوشت شتر‌مرغ استان یزد در سال گذشته را 50 تن ذکر کرد و اظهارداشت: بر اساس مطالعات انجام شده، میزان صرفه‌‌جویی ارزی و سودآوری و اشتغالزایی این صنعت بالا است و پرورش شترمرغ می‌‌تواند به صنعت و شکوفایی این بخش کمک کند و بیشترین تولیدات گوشتی این پرنده در بازار داخل استان مصرف می شود.

این مسئول اضافه کرد: پرورش شترمرغ در ایران از حدود هشت سال پیش آغاز شده و با توجه به استقبال عمومی از پرورش این پرنده درآینده نزدیک شاهد افزایش تولیدات شترمرغ در استان یزد خواهیم بود کما اینکه حمایتهای لازم از افراد متقاضی صورت می گیرد و افراد متقاضی بر اساس ضوابط خاص زمین و تسهیلات مورد نیاز را براساس اعلام خود دریافت می کنند.

، سلیم با بیان اینکه مراحل جوجه کشی شترمرغ بیشتر در واحدهای پرورش دهنده انجام می شود، ادامه داد: کشتار این محصول در استان یزد نیز بیشتر به شکل سنتی در واحدهای پرورش دهنده انجام می شود و کشتارگاه صنعتی برای کشتار شترمرغ در استان وجود ندارد.

گوشت شترمرغ می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز باشد و ران و ساق بخش اصلی گوشت شترمرغ را تشکیل می‌دهند و به گفته معاون تولیدات دامی جهادکشاورزی استان یزد هر کیلو گوشت شترمرغ در حال حاضر نزدیک به 300 هزارریال در بازار استان به فروش می رسد.

به دلیل پایین بودن چربی و کلسترول گوشت شترمرغ، از آن در رژیم غذایی استفاده می‌شود. گوشت قرمز شتر مرغ در واقع شبیه گوشت گوساله است با این مزیت که از لحاظ کم بودن کلسترول و چربی شبیه گوشت مرغ و ماهی و از لحاظ پروتئین بالا با گوشت گوساله مقایسه می‌شود.

پرورش شتر مرغ همواره دارای صرفه اقتصادی بوده است به گونه‌ای که علاوه بر استفاده از گوشت شترمرغ از پوست و پرهای شترمرغ نیز در موراد متعدد استفاده می‌شود اما به گفته این مسئول پوست و پر شترمرغ در استان کاربردی ندارد و بیشتر به کشورهای اروپایی صادر می شود.

پوست چرم مانند این پرنده در صنعت کیف و کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد. چربی طبیعی که در پوست شتر مرغ وجود دارد باعث انعطاف‌پذیری و مقاوم بودن آن در مقابل خشکی و ترک خوردگی می‌شود

شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در کره زمین است که به دلیل داشتن بال‌های رشد نکرده توانایی پرواز ندارد ولی در مقابل، با داشتن پاهای قوی قادر است با سرعتی معادل ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود و سرعتش را بیش از ۱۰ دقیقه حفظ کند