Share/Save/Bookmark
 
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب : 6505
 

قاضی زاده:
مراکز تولید و بسته بندی تخم مرغ در کرمان ساماندهی می شوند
کرمان - خبرگزاری مهر: رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی دامپزشکی استان کرمان از ساماندهی مراکز تولید و بسته بندی تخم مرغ در راستای اجرای طرح تضمین سلامت و کیفیت فراورده های خام دامی در کرمان خبر داد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
مراکز تولید و بسته بندی تخم مرغ در کرمان ساماندهی می شوند
به گزارش خبرگزاری مهر، مینا قاضی زاده با اشاره به اینکه تخم مرغ یکی از بهترین منابع پروتئینها، ویتامینها و مواد معدنی و از کالاهای اصلی سبد مصرفی هر خانوار است، اظهار داشت: ساماندهی و بهداشتی کردن مراکز تولید و بسته بندی یکی از مهمترین وظایف دامپزشکی محسوب می شود.

قاضی زاده اولین گام اجرای این طرح را نظارت بیشتر بر مرحله تولید تخم مرغ در مرغداری دانست و بیان داشت: در این مرحله وضعیت بهداشتی مزرعه مرغ تخم گذار از طریق بازدید میدانی و نمونه برداری از آب و خوراک مصرفی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: برای مزارعی که طی این بازدیدها دارای شرایط لازم تشخیص داده شدند پروانه بهداشتی صادر می شود و از ادامه فعالیت مزارع فاقد استانداردهای لازم جلوگیری خواهد شد.

مشاور مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در خصوص نظارت بر مراکز بسته بندی تخم مرغ بیان داشت: به منظور توزیع بهداشتی تخم مرغ در سطح استان کرمان توصیه های لازم برای بهسازی کارگاههای بسته بندی تخم مرغ وابسته به مزارع مذکور، تامین امکانات و تجهیزات لازم و بهداشت کارگران و پرسنل بسته بندی به این مراکز صورت پذیرفته است.

این مسئول ادامه داد: همچنین برای هر مزرعه مهلت قانونی برای اجرای توصیه های مذکور داده شده که پس از اتمام این مهلت قانونی، مراکز تولید و بسته بندی تخم مرغ غیر بهداشتی، فاقد درج مشخصات و تاریخ تولید غیر فعال خواهند شد.

رئیس نظارت بر بهداشت عمومی دامپزشکی استان کرمان در جایی دیگر از سخنان خود در توضیح مشخصات و ویژگیهای تخم مرغ سالم اظهار داشت : پوسته خارجی تخم مرغ باید تمیز، عاری از هر گونه آلودگی، ترک خوردگی و شکستگی باشد.

قاضی زاده گفت: محتویات باید داخل تخم مرغ عاری از هر گونه بوی خارجی گندیدگی یا علائم فساد باشند.

وی افزود: همچنین تخم مرغ در بسته بندیهای دارای مشخصات تولید کننده و تاریخ تولید عرضه می شود.

رئیس نظارت بر بهداشت عمومی دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: تخم مرغ می بایست در دمای یخچال نگهداری شود.