Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب : 5768
 

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی:
آذربایجان‌شرقی رتبه دوم کشور در تولید تخم‌مرغ را دارد
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان‌شرقی با تولید 11 درصد تخم‌مرغ، رتبه دوم کشور در تولید این محصول را دارد.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
آذربایجان‌شرقی رتبه دوم کشور در تولید تخم‌مرغ را دارد
مسعود محمدیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به تولید بیش از 72 هزار تن تخم‌مرغ در سال در استان اظهار داشت: با این میزان ظرفیت 11 درصد از کل تولید تخم‌مرغ کشور در استان صورت می‌گیرد که از این منظر آذربایجان‌شرقی رتبه دو کشور را داراست.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: واحدهای فعال در این بخش در استان نیز 267 واحد با ظرفیت 8 میلیون قطعه دارای پروانه، 57 واحد با 800 هزار قطعه ظرفیت دارای کارت شناسایی و 35 واحد بدون مجوز و با 400 هزار قطعه ظرفیت هستند.

وی سرانه مصرف و تولید در زمینه تخم‌مرغ را ناهمگن دانست و گفت: سرانه مصرف در استان نزدیک به 9.5 کیلو در مقابل سرانه تولید 19.5 کیلو است که بیش از 50 درصد تولید مازاد بر نیاز مصرف آذربایجان‌شرقی است که این تولیدات نیز در سال 90 در سطح کشور توزیع شده همچنین به صورت پودر تخم‌مرغ در اختیار صنایع تبدیلی قرار گرفته است.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر ضرورت تمرکز بر صادرات این محصول تولیدی از استان اظهار داشت: اخیراً با توجه به افزایش قیمت تخم‌مرغ، صادرات از استان که در سال گذشته 440 تن و زرده نیز پنج تن بوده، متوقف شد و تمام تولیدات در سطح کشور و استان توزیع می‌شد و با اعمال تعرفه صادرات عملاً بحث صادرات متوقف شد که اخیراً بحث حذف تعرفه گمرگی صادرات تخم‌مرغ در دستور کار مسئولان استان قرار گرفته تا به زودی این محصول به خارج از کشور نیز صادر شود.