Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب : 10682
 

هشداربه مرغداران باآغاز فصل گرما/احتمال افزایش تلفات درمرغداری‌ها
مدیرکل دامپزشکی کرمان با هشدار به پرورش دهندگان مرغ گفت: باتوجه به در پیش بودن فصل گرما و افزایش احتمالی تلفات در مرغداری ها، ضوابط و مقررات بهداشتی دامپزشکی در دستور کار قرار گرفت.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
هشداربه مرغداران باآغاز فصل گرما/احتمال افزایش تلفات درمرغداری‌ها
حسین رشیدی در همین رابطه اظهار کرد: از آنجائیکه جوجه های گوشتی باید در بهترین دامنه دمایی پرورش یابند، در شرایطی که هوای بیرون گرم است فضای داخل سالن باید به گونه ای باشد که مرغ ها به راحتی بتوانند گرمای اضافی بدن خود را دفع کنند لذا رطوبت داخل سالن را در حد استاندارد نگه دارند.

وی خطاب به پرورش دهندگان طیور در استان کرمان گفت: پرورش دهندگان نیز به این نکته دقت داشته باشند که باید به نحوی برنامه ریزی کنند که طول دوره پرورش از ۴۵ روز عبور نکرده و وزن مرغ زنده از ۲.۵ کیلوگرم بیشتر نباشد.

رشیدی وزن متوسط و ایده آل برای مصرف را یک کیلو و ۲۰۰ تا یک کیلو ۸۰۰ گرم اعلام کرد وگفت: سنگین وزن كردن مرغ ها در زمان فعلی برای جبران ضررهای ناشی از كاهش قیمت راهكار مناسبی نیست و ضریب تلفات را در مرغداری ها افزایش می دهد.

وی افزایش غیر استاندارد وزن مرغ و همچنین جوجه ریزی بیش از ظرفیت واحد را از مهمترین دلایل تلفات مرغداریها در فصل گرما بر شمرد و تاکید کرد: به‌منظور جلوگیری از تلفات ناشی از گرمازدگی مرغداران باید کمتر از ظرفیت واحد نسبت به جوجه ریزی اقدام کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان همچنین از افرادی که به طور سنتی طیور را نگهداری می‌کنند خواست مسائل بهداشتی و تنظیف محل نگهداری انها را جدی بگیرند واگر با مورد مشکوکی مواجه شدند با دامپزشکی و یا شبکه های بهداشت و درمانی تماس بگیرند.