Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب : 12086
 

تخم‌مرغ وارداتی ترکیه به اصفهان نرسید
با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان،‌ برای مقابله با گرانی‌‌های افسارگسیخته تخم مرغ تصمیم به واردات این کالای پروتئینی از ترکیه گرفته شد.
مرجع : تسنیم
 
تخم‌مرغ وارداتی ترکیه به اصفهان نرسید
از ابتدای تابستان امسال نرخ تخم‌مرغ بر مدار گرانی قرار گرفت و زمزمه‌های افزایش این ماده پروتئینی با دلایل مختلف توسط مسئولان در رسانه‌ها طنین‌انداز شد. در شهریور امسال قیمت تخم‌مرغ همچنان سیر صعودی را طی می‌کرد به نحوی که بهای آن در بازار خرده‌‌فروشی‌ها و مغازه‌های اصفهان به 7500 تومان هم رسید و از مهرماه ماهانه بین 10 تا 15 درصد افزایش داشت، اما در اوایل دی ماه با رشد 60 درصدی هر شانه این کالا به 20 هزار تومان رسید.

هر ساله با پایان آذر ماه شیوع بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان در سراسر کشور آغاز می‌شود، اما امسال قبل از پایان فصل پاییز با شیوع زود هنگام این نوع بیماری، افزایش ظرفیت واحدهای معدوم شده در کشور به هیچ‌وجه قابل مقایسه با سال‌های گذشته نبود و همین امر تولید واحدهای تخم‌گذار را تحت شعاع قرار داد و عرضه و تقاضای بازار نامتعادل شد.

براساس آمار تولیدات سالانه تخم‌مرغ در کشور بیش از 900 هزار تن است که حدود 13 درصد آن در استان اصفهان تولید می‌شود، اما امسال با شیوع زودهنگام آنفلوانزای پرندگان و کسری 100 هزار تن این کالا و افزایش نوسانات قیمتی بی‌سروسامان، مسئولان ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت‌ها و نوسانات بازار مجوز ورود 20 هزار تن تخم‌مرغ به کشور را صادر کردند.

برای اطلاع از میزان واردات این محصول از ترکیه به اصفهان با سید شهاب‌الدین افضل مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: تاکنون چه میزان تخم‌مرغ از ترکیه برای تنظیم نوسانات عرضه و تقاضا و کنترل قیمت‌ها وارد کشور و اصفهان شده است؟

افضل: مجوز واردات 20 هزار تن تخم‌مرغ به کشور صادر شده، اما صدور مجوز مبنای محاسبه واردات نیست، مجوز ممکن است 100 هزار تن هم توسط مسئولان صادر شده ولی فقط یک‌هزار تن بار وارد کشور شود، تاکنون براساس اطلاعات کمتر از 300 تن تخم‌مرغ از ترکیه واردات داشته‌ایم که فقط در پایتخت عرضه شده، زیرا در استان اصفهان نیازی به تخم‌مرغ وارداتی نداریم.

تسنیم: با معدوم‌سازی 100 هزار قطعه مرغ تخم‌گذار تاکنون در سه کانون خمینی‌شهر و نبود واردات با کمبود تخم‌مرغ در استان اصفهان مواجه نمی‌شویم؟

افضل: ظرفیت پروانه و مجوز تولید تخم‌مرغ در استان اصفهان حدود 11 میلیون قطعه است و هم اکنون 6 میلیون و 500 هزار تا 7 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار در قفس‌ واحدهای تولیدی استان وجود دارد و معدوم‌سازی 100 هزار قطعه هیچ‌گونه اثری بر روی بازار تخم‌مرغ اصفهان نمی‌گذارد.

حدود 50 درصد تولید تخم‌مرغ استان اصفهان به خارج از استان صادر می‌شود و طی ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی، اصفهان در تأمین تخم‌مرغ، استان معین برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و هرمزگان است و حتی مقداری از تولیدات آن به پایتخت هم صادر می‌شود و اصفهان به هیچ‌وجه احتیاجی به واردات ندارد.

تسنیم: آیا واردات 300 تن تخم‌مرغ از ترکیه تأثیری بر کنترل قیمت‌ها در بازار داشته است؟

افضل: اکنون واردات تخم‌مرغ از ترکیه آغاز شده و تأثیر خود را بر کاهش قیمت‌ها نسبت به هفته‌های گذشته در بازار گذاشته است، با واردات تخم‌مرغ از ترکیه، صنف مرغ تخم‌گذار هم ترجیح می‌دهد که قیمت‌ تولیدات خود را کاهش دهد تا واردات به حداقل ممکن برسد، تا زمان توقف واحدهای معدومی در کشور و تعادل عرضه و تقاضا، واردات می‌تواند قیمت تخم‌مرغ را تا حدودی تثبیت کند.

تسنیم: به اعتقاد شما واردات تخم‌مرغ از ترکیه تا چه مدتی به داخل کشور می‌تواند تداوم داشته باشد؟

افضل: در حال حاضر با کاهش قیمت تخم‌مرغ نسبت به هفته‌های گذشته در بازار دیگر واردات تخم‌مرغ از کشور ترکیه به صرفه نیست، زیرا بار وارداتی باید با کیلویی حدود 6 هزار تومان فروخته شود و افراد واردکننده که هزینه‌های حمل و نقل و سود عوامل توزیع را هم باید در واردات لحاظ کنند و از سوی دیگر نرخ تخم‌مرغ داخلی در بازار پایتخت به کمتر از قیمت‌های حمایتی رسیده واردکنندگان دیگر رغبتی برای واردات این کالای پروتئینی ندارد.

البته این اتفاق هم موقتی است، زیرا در بازار نوسانات و بی‌ثباتی، کم و بیش نیاز به واردات تخم‌مرغ باز هم احساس می‌شود.

تسنیم: طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ از چه زمانی در استان اصفهان آغاز شده است؟

افضل: در فصول سرد سال تقاضای تخم‌مرغ افزایش می‌یابد، اما با کاهش تولید واحدهای مرغ تخم‌‌گذار به‌دلیل آنفلوآنزا، تعادل بازار به‌هم خورده و طی اواخر آذر ماه نرخ تخم‌مرغ در بازار اصفهان تا کیلویی 8500 تومان هم رسید و برای کنترل افزایش ناگهانی نرخ این کالا در استان، طرح حمایتی مصرف‌کنندگان در اصفهان از ابتدای دی ماه آغاز شده است.

با شیوع آنفلوآنزا و کاهش تولید واحدهای مرغ تخم‌گذار، نوسانات شدید قیمت‌ها و بی‌ثباتی بازار به‌ضرر مصرف‌کننده تمام می‌شود و در همین راستا عرضه مستقیم تخم‌مرغ را در اصفهان با نام طرح حمایتی آغاز کرده‌‌ایم.

تسنیم: تخم‌مرغ وارداتی از ترکیه به داخل کشور چگونه محاسبه می‌شود؟

افضل: با اجرای طرح حمایتی هر شانه تخم‌مرغ با وزن 1500 تا 1600 کیلوگرم به ‌قیمت 12 هزار و 500 تومان در میادین عمومی بازارهای کوثر، فروشگاه‌های مصرفی کارکنان دولت از جمله ادارات و شرکت‌های وابسته دولت برای مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

هم اکنون هر شانه تخم‌مرغ وارداتی از ترکیه در بازار پایتخت با بهای 12 هزار 600 تومان عرضه می‌شود، اما در طرح حمایتی بازارهای اصفهان هر شانه تخم‌مرغ 100 تومان کمتر از نرخ‌ وارداتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

طی 10 روز اخیر قیمت تخم‌مرغ در بازار اصفهان به نرخ‌های حمایتی مصرف‌کنندگان هم نزدیکتر شده و قیمت‌های روز بازار به کمتر از 7 هزار تومان رسیده و هر شانه این کالا با وزن یک کیلو و 900 گرمی حدود 14 هزار تومان فروخته می‌شود.

تسنیم: طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ در اصفهان تا چه زمانی تداوم دارد؟

افضل: امسال در مردادماه با افزایش گرمای هوا، نرخ تخم‌مرغ در بازار اصفهان به 7500 تومان رسید و در همان زمان با اجرای طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ طی 14 روز، قیمت‌ این کالا را کاهش دادیم.

اکنون هم پیش‌بینی شده تا بازگشت ثبات و کاهش نوسانات قیمتی طی 100 روز تا فروردین ماه طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ در اصفهان اجرا شود.

تسنیم: استقبال مردم اصفهان از اجرای طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

افضل: استقبال شهروندان اصفهانی از اجرای طرح مطلوب بوده، اما عوامل فروش اندکی دیرتر رغبت به پذیرفتن آن کردند، زیرا حاشیه سود فروشنده و عامل فروش در این طرح در کمترین حد خود و فقط شانه‌ای 500 تومان در نظر گرفته‌ایم و آنها به چنین سودی قانع نبودند.

با اجرای طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ در فروشگاه‌های بزرگ از جمله فروشگاه رفاه، تعاونی مصرف کارکنان و هایپرهای که طرف استاندارد اتحادیه هستند در اصفهان، خود به خود مصرف‌کننده که رغبت به استفاده از قیمت مناسب دارد عامل فروش هم از بازار تبعیت می‌کند.

در حال حاضر تقاضا از طرح حمایتی مصرف‌کنندگان تخم‌مرغ در فروشگاه‌های بزرگ اصفهان رو به افزایش است و عوامل فروش شهر هم تقاضاهای خود را در پایانه‌های فروش استان می‌آورند و بار تحویل می‌گیرند.