Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب : 8142
 

تولید داروهای دام و طیور افزایش چشمگیر یافته است
رییس سازمان دامپزشکی اظهار داشت: تولید داروهای دام و طیور در کشور افزایش چشمگیری یافته است.
 
تولید داروهای دام و طیور افزایش چشمگیر یافته است
به گزارش ایرنا، سید محسن دستور روز سه شنبه در سفر به بندرانزلی و در جمع خبرنگاران گفت:این سازمان افزایش تولید اقلام دارویی دام و طیور را به عنوان یک اولویت مورد نظر دارد.
وی با اشاره به تلاش دشمنان نظام برای تحریم و ایجاد موانع تجاری برای کشور گفت: در کنار تامین داروهای مورد نیاز از خارج از کشور سعی شده تولید داروهای دام و طیور در داخل افزایش یابد .
وی افزود:با تدابیر اتخاذ شده هیچ مشکلی در حوزه تامین داروهای مورد نیاز دام وطیور کشور رخ نداده است.
وی با ذکر اجرای موفق طرح های عمومی دامپزشکی در سال گذشته و استمرار انها در سال جاری گفت: ۵۰ میلیون طیور بومی سال گذشته در سراسر کشورمایه کوبی شدند.
وی با ذکر وجود بیشترین جمعیت طیور کشور در استان های گیلان، مازندران و گلستان افزود: طیور بومی این سه استان پارسال رایگان واکسینه شدند.
رییس سازمان دامپزشکی کشورگفت: حدود ۹ میلیون مایه کوبی طیور پارسال در گیلان صورت گرفت که معادل که ۱۸ درصد مجموع واکسیناسیون طیور کشور بوده است.
وی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی واکسن مورد نیاز تمامی استان های کشور را به صورت رایگان تامین کرد که البته استان ها هزینه تلقیح واکسن را متقبل می شوند.
*پایش آنفلوانزای پرندگان
رییس سازمان دامپزشکی کشور همچنین از انجام ۵۰ هزار مورد نمونه برداری از طیور برای پایش بیماری آنفولانزای پرندگان در سال گذشته خبر داد و گفت: طرح پایش آنفولانزای طیورامسال نیز در سراسر کشور انجام می شود.
وی افزود: این سازمان پارسال دو هزار و ۴۰۰ نمونه برداری در سطح کشور برای پایش بیماری های زئونوز دام و طیور نیز انجام داد .
دستور با اشاره به تائید آزمایشگاه دامپزشکی گیلان از سوی اتحادیه اروپا گفت : ایجاد آزمایشگاه مرجع برای صادرات و نظارت بر فراورده های دامی به عنوان یک برنامه کاری نیازمند مساعدت مسوولان استانی است.
وی با ذکر نظارت و صدور تائیدیه های بهداشتی برای صادرات آبزیان غیر ماکول گفت: سازمان دامپزشکی متناسب با توان خود بر سلامت آبزیان پرورشی دریای خزر و تالاب انزلی نیز وی به مساله نگهداری حیوانات خانگی و امکان انتقال بیماری های مشترک انسان و دام نیز اشاره کرد و گفت : نگهداری از حیوانات دست آموز را مخاطره امیز دانسته و توصیه نمی کند.
رییس سازمان دامپزشکی در عین حال تصریح کرد : برای پیشگیری از بیماری در این جانواران و همچنین عدم انتقال به انسان، با تجهیز بخش خصوصی در این بخش فعالیت می کنند.
وی یاداوری کرد: ستاد آموزش اداره کل در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام اقدام به چاپ جزوه های آموزشی کرده است .
یگان حفاظت دامپزشکی
رییس اداره دامپزشکی بندرانزلی نیز در این نشست خواستار پیگیری برای ایجاد یگان حفاظت دامپزشکی شد.
نوید صفرزاده اظهار کرد : با توجه به گرانی دام ، نیروهای دامپزشکی هنگام قرنطینه و معدوم کردن دام های بیمار با مقاومت صاحب دام و گاه برخورد آنان روبرو می شوند.
وی وضعیت بازار ماهی فعلی در انزلی به عنوان یکی از مراکز مهم صیادی کشور را نامناسب خواند و افزود : ایجاد بازار الگویی فروش ماهی در انزلی تصویب و تامین اعتبار شده و قرار است که عملیات ساخت آن از امسال آغاز شود .
صفر زاده با اشاره به پرورش آبزیان و همچنین فراوری و صادرات آبزیان از انزلی خواستار ایجاد سایتی برای آزمایشگاه آبزیان در این شهرستان را شد.
رییس اداره دامپزشکی انزلی همچنین با اشاره به تعطیلی چندساله کشتارگاه نیمه صنعتی این شهر خاطرنشان کرد: مجوز احداث یک کشتارگاه صنعتی در این شهرستان داده شده است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور در حین سفر یک روزه به گیلان صبح امروز (سه شنبه) از بازار الگوی ماهیان استان نیز بازدید کرد.