Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب : 8548
 

نامه‌ مرغداران به معاون اول رئیس‌جمهور/ کمیته بحران تشکیل شود
اتحادیه‌های صنعت طیور با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور مشکلات مرغداران را مطرح و پیشنهاد تشکیل کمیته بحران دادند.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
نامه‌ مرغداران به معاون اول رئیس‌جمهور/ کمیته بحران تشکیل شود
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پی افزایش قیمت نهاده‌ مرغ طی چندماه گذشته، مرغداران با مشکل افزایش هزینه تولید و کاهش نهاده تولید مواجه شدند، قیمت خوراک طیور افزایش یافت و همین موضوع قیمت تمام شده تولید (مرغ و تخم مرغ) را بالا برد.

تخم مرغ دانه‌ای 350تومان و شانه‌ای 9500تومان شده است.

همچنین عدم تخصیص ارز باعث شد خوراک طیور در داخل هم با کمبود مواجه شود. برای رفع این مشکلات اتحادیه‌های صنعت طیور نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور نوشتند.

در نامه اتحادیه‌های مرغداران به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری آمده است: در مورد وضعیت بحرانی صنعت طیور به استحضار می‌رسد، تصمیم عاجل در رفع بحران مورد امتنان خواهد بود.

1- تولیدکنندگان اقدام به جوجه‌ریزی گله‌های مادر و تخمگذار بر حسب نیاز کشور نموده‌اند.

2- قیمت ذرت و کنجاله سویا به شدت افزایش یافته و بازار با کمبود شدید مواجه است.

3- ذخایر موجود نهاده خوراک به اتمام رسیده و گشایشی هم در ترخیص کالاهای موجود در بندر به علت روشن نبودن تکلیف نرخ ارز حاصل نشده است.

4- ثبت سفارش برای خریدهای جدید هم طی 2.5 ماه گذشته به علت وضعیت نامشخص ارزی صورت نگرفته است و در آینده نه چندان دور با نبود مواد اولیه مواجه خواهیم بود.

5- ذخایر پشتیبانی امور دام عمدتاً به دامداران اختصاص یافته و چیزی برای تولیدکنندگان محصولات طیور تخصیص نمی‌یابد.

6- با ادامه روند فعلی، پیش‌‌بینی می‌شود که گله‌های مولد حذف شوند و در آینده نه چندان دور مشکل تأمین مرغ و تخم‌مرغ به جد بروز خواهد کرد.

7- عاجزانه تقاضا دارد در مورد مشکلات ارزان‌ترین پروتئین در سبد غذایی مردم، فکری عاجل و اقدام شایسته انجام گیرد و تکلیف ارز و نرخ تأمین آن و ترخیص کالاهای موجود در بندر روشن شود.

8- با تمام پیگیری‌ها و جلسات با مسئولین و گزارشات، هیچ‌گونه ترتیب اثری به رفع مشکلات مربوط به تأمین نهاده‌ها، داده نشده است.

در پایان نامه پیشنهاد شده است: کمیته بحران برای رفع مشکلات صنعت طیور کشور با حضور نمایندگان تشکل‌ها و با اختیارات کافی تشکیل شود.

این نامه به امضای انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه، انجمن صنایع طیور ایران، اتحادیه میهن (مرغ تخمگذار)- اتحادیه سراسری مرغداری گوشتی رسیده است.