Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : 9114
 

ساخت سرامیک با استفاده از پوست تخم مرغ
محققان دانشگاه اویرو پرتغال شیوه جدیدی را برای تولید سرامیک از پوست تخم مرغ ابداع کردند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ساخت سرامیک با استفاده از پوست تخم مرغ
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، محققان پرتغالی با استفاده از پوست تخم مرغ به همراه سایر مواد افزودنی، در یک فرآیند چند مرحله ای، مواد سرامیکی تولید کردند.

در این شیوه نوین، پوست تخم مرغ و سایر مواد در یک فرآیند خاص در سه مرحله پخته می شود و بدین ترتیب کلسیت موجود در آن به عنوان جایگزینی برای کلسیت در محصولات سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از این شیوه، کلسیت مورد نیاز برای تولید محصولات سرامیکی با قیمتی بسیار پایین تر و بدون نیاز به استخراج معادن و تحمل تبعات زیست محیطی آن تامین می شود؛ همچنین حجم زیادی از پوست تخم مرغ که به عنوان زباله دور ریخته می شود، وارد چرخه تولید صنعتی شده و آلودگی های محیطی را کاهش می دهد.

علاوه بر این بسیاری از کارخانه های صنعتی که از تخم مرغ به عنوان ماده اولیه تولید مواد غذایی استفاده می کنند، به جای صرف هزینه برای انتقال پوست تخم به محل دفن زباله، با فروش آن می توانند درآمد اضافی کسب کنند.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، تنها در این کشور سالانه 455 هزار تن پوست تخم مرغ دور ریخته می شود و این میزان پوست تخم مرغ می تواند ماده اولیه مورد نیاز برای مجموعه وسیعی از محصولات سرامیکی را فراهم کند.

در حال حاضر روش ابداعی محققان پرتغالی مراحل آزمایشی را سپری کرده و تولید صنعتی سرامیک از پوست تخم مرغ به زودی آغاز خواهد شد.