Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : 10429
 

تکذیب استفاده از هورمون رشد در مرغ‌داری‌های ایلام
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: مرغداران استان از هورمون در پرورش طیور گوشتی استفاده نمی‌کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
تکذیب استفاده از هورمون رشد در مرغ‌داری‌های ایلام
«وهاب پیرانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد:هیچ نوع هورمونی در تولید مرغ در استان استفاده نمی‌شود و مرغ تولیدی تحت نظارت دامپزشکی بسته‌بندی و پایش می‌شود، اقدامات نظارتی به‌منظور کنترل بیماری‌ها صورت می‌گیرد.

وی بابیان اینکه طیور تغذیه مناسبی دارند، افزود: اولا استفاده از هورمون منطقی و علمی نیست و ازنظر اقتصادی چون گران است مقرون‌به‌صرفه نیست و دوم هورمون اختصاصی جهت رشد مرغ هنوز تولید نشده که مرغدار بتواند در حجم خیلی بالا و به‌صورت مکرر استفاده کند.

پیرانی خاطرنشان کرد: پرورش امروزه مرغ ناشی از اصلاح نژاد و تلفیق نژادهای گوشتی است که سرعت رشد بالایی دارند و ربطی به استفاده از هورمون ندارد و ضمناً بخش اعظم جیره طیور پرورشی با منشأ گیاهی است و از محصولاتی مانند ذرت و سویا استفاده می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام خاطرنشان کرد: سالی 2 بار اداره نظارت بر بهداشت عمومی به‌صورت تصادفی نسبت به نمونه‌گیری و پایش باقیمانده هورمون‌ها، سموم، فلزات سنگین و آنتی‌بیوتیک‌ها در گوشت مرغ و جیره طیور اقدام می‌کند و علاوه بر آن مرغ‌ها در دوران پرورش آزمایش می‌شوند و حتی قبل از کشتار نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرند و پس از تأیید سلامت و بهداشت از طرف دامپزشکی به آن‌ها گواهی سلامت و مجوز عرضه و کشتار در کشتارگاه داده می‌شود.