Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب : 8600
 

موفقیت محققان کشور در تهیه نقشه ژنوم کامل میتوکندری مرغ بومی خراسان
پروژه تعیین نقشه ژنتیکی ژنوم کامل میتوکندری مرغ بومی خراسان در گروه آموزشی علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
موفقیت محققان کشور در تهیه نقشه ژنوم کامل میتوکندری مرغ بومی خراسان
به گزارش سرویس علمی ایسنا، این پروژه مهم در آزمایشگاه بیوتکنولوژی حیوانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور دکتر گلیان، مدیرگروه علوم دامی و متخصصین ژنتیک و اصلاح نژاد دام گروه رونمایی شد.

دکتر گلیان در این مراسم اظهار کرد: درحال حاضر استفاده از تکنیک‌های جدید و نوین در مطالعات ژنتیکی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، لذا استفاده از آنها در تحقیقات مرتبط با این مطالعات لازم و ضروری است.

دکتر محمدرضا نصیری، مجری این پروژه نیز گفت: نژادهای بومی در هر کشوری به عنوان یک سرمایه ملی محسوب می‌شوند. مطالعه بر روی طیور بومی و تهیه بانک ژنی شناسایی نژادها می‌تواند به حفظ تنوع ژنتیکی جمعیتها و پیاده کردن برنامه‌های اصلاح نژادی و بدست آوردن اطلاعات در رابطه با ساختار ژنتیکی آنها کمک کند.

به گفته وی، متاسفانه با وجود اهمیت زیاد این موضوع، تا کنون مطالعه جامعی در زمینه نقشه ژنتیکی ژنوم کامل میتوکندری مرغ بومی ایران انجام نشده است. نقشه ژنتیکی ژنوم کامل میتوکندری مرغ بومی خراسان بعنوان یک شناسنامه ژنتیکی برای این حیوان محسوب خواهد شد.

دکتر طهمورث پور، همکار اصلی این پروژه نیز بر ضرورت اجرای طرح‌هایی با محوریت خاص تأکید کرد و ضرورت رسیدن به هدف یا اهداف خاصی را بعد از کار و تلاش چندین ساله، لازم دانست.

این پروژه بزرگ با همکاری دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته ژنتیک و اصلاح نژاد دام گرایش ژنتیک مولکولی دانشگاه فردوسی مشهد انجام می‌شود.