Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۲
کد مطلب : 9465
 

ایران امکان صادرات گوشت مرغ تازه را دارد
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به شرایط مطلوب تولید گوشت مرغ، ایران امکان صادرات گوشت مرغ تازه سرد شده به کشورهای همسایه را دارد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ایران امکان صادرات گوشت مرغ تازه را دارد
مهدی خلج روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: سازمان دامپزشکی کشور برای تولید محصول سالم، بر زنجیره تولید فرآورده های خام دامی از پرورش، استحصال در کشتارگاه های صنعتی و حمل ونقل نظارت مستمر دارد و تولید فرآورده های گوشتی ما از شرایط مطلوبی برخوردار است.

وی میزان تولید سالانه گوشت مرغ کشور را 2 میلیون تن ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط خوب تولید ایران آمادگی صادرات مازاد تولید خود به کشورهای همسایه را دارد به طوری که درحال حاضر بخش قابل توجهی از مازاد گوشت مرغ تولید داخل به عراق و عربستان صادر می شود تا محصولات پروتئینی مورد نیاز زوار بقاع متبرکه و حجاج ما در خارج تامین شود.

وی افغنستان را یکی دیگر از کشورهای واردکننده گوشت مرغ از ایران برشمرد و ادامه داد: بازار هدف بزرگ ما در آینده روسیه و فدراسیون روسیه خواهد بود، بنابراین براساس تفاهمی که بین مقامات ایران و روسیه انجام شده، اقدامات خوبی در ارتباط با تبادل اطلاعات بهداشتی در حوزه دام و دامپزشکی صورت گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات میان ایران و روسیه هرچه زودتر به نتیجه مطلوب برسد تا شرکت های مجاز صادرکننده ما در چارچوب و دستورالعمل های ویژه بهداشتی محصولات خود را به این کشور صادر کنند.

خلج گفت: طبق مقررات بین المللی؛ تنها معاهده الزام آور برای حضور در بازارهای جهانی رعایت مقررات بهداشتی دام است که براین اساس سازمان دامپزشکی وظیفه گواهی سلامت محصولات سالم دامی را برعهده دارد و این مهم مورد تاکید قرار دارد.

به گفته وی، هم اکنون 288 کشتارگاه سنتی مجاز بهداشتی و 66 کشتارگاه صنعتی دام زیر نظر مسئولان فنی بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور فعالیت دارند که کشتارگاه های صنعتی ما به دلیل تجهیزات مدرن و خروج تمام امعاء و احشاء از کالبد مرغ آمادگی افزایش میزان صادرات فرآوده های گوشتی سالم به کشورهای همسایه را دارند.