Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب : 8745
 

ترویج مصرف تخم مرغ در مدارس ضروری است
همدان-معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: ترویج مصرف تخم مرغ در بین دانش آموزان مدارس باتوجه به ارزش غذایی بالای آن، ضروری است.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ترویج مصرف تخم مرغ در مدارس ضروری است
ˈمحمد نظر پورˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بوفه های مواد غذایی مدارس بیشتر عرضه کننده تنقلات ناسالم نظیر پفک، چیپس، ساندویچ های سوسیس و کالباس هستند و این درحالیست که ارزش غذایی بالای تخم مرغ ضرورت قرار دادن این ماده غذایی در بوفه های مدارس را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: پروتئین یک عدد تخم مرغ معادل پروتئین یک لیوان انواع گوشت است بنابراین افزودن این ماده در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان نقش بسیار مهمی در رشد مناسب آنان دارد.

وی ادامه داد: عمده ترین ویژگی تخم مرغ ترکیب کامل پروتئین آن است که تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن را دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کالری تخم مرغ پایین است و مصرف آن به عنوان صبحانه به دلیل سیری که ایجاد می کند به لاغری افراد کمک می کند.

نظرپور اظهار داشت: جهاد کشاورزی باتوجه به اهمیت ارزش غذایی و نقش مهم تخم مرغ در رشد کودکان و نوجوانان، با سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش رایزنی کرده تا از این پس ساندویچ های تخم مرغ در مهدکودک ها و مدارس عرضه شود.

وی در ادامه سرانه مصرف تخم مرغ را در استان 190 عدد با احتساب مصرف شیرینی پزی ها عنوان کرد و گفت: مصرف این ماده غذایی بسیار مهم باید در استان افزایش یابد.

وی همچنین از فعالیت 47 واحد پرورش مرغ تخم گذار با ظرفیت یک میلیون و 700 هزار قطعه در استان خبر داد و ظرفیت تولید این واحدها در استان 21 هزار تن است.

نظرپور از تولید سالانه 12 هزار تن تخم مرغ در استان خبر داد و گفت: همدان یکی از هشت استان تولید کننده تخم مرغ در کشور است و این میزان تولید در استان مصرف می شود.

وی با بیان اینکه ازابتدای سال جاری تاکنون شش هزار و 500 تن تخم مرغ در استان تولید شده است افزود: سرانه مصرف تخم مرغ در استان 10 کیلوگرم است.