Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۸
کد مطلب : 5982
 

نگهدار به مهر خبرداد:
مازندران واجد شرایط تشکیل لاین مرغ بومی کشور می شود
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفت: این استان واجد شرایط تشکیل لاین مرغ بومی در کشور است.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
مازندران واجد شرایط تشکیل لاین مرغ بومی کشور می شود
حسین نگهدار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد مرغ بومی مازندران در سال66 آغاز به فعالیت کرده و عمده اهداف آن تولید و ترویج مرغ بومی، مطالعه و اصلاح نژاد صفات اقتصادی مرغ بومی همراه با حفظ خزانه ژنتیکی، ایجاد اشتغال مولد، کمک به اقتصاد خانوار روستایی، استفاده بهینه مازاد مواد غذایی و زراعی موجود در روستا است.

وی افزود: مرکز پشتیبانی و اصلاح نژاد مرغ بومی مازندران با تولید و ترویج بیش از چهار میلیون قطعه جوجه یک روزه اصلاح نژادی ، رکودگیری و ثبت مشخصات و تشکیل شجره بیش از 200 هزار قطعه مرغ و خروس مولد و استحصال 20نسل از آن، از معدود مراکزی بوده که در سطح کشور واجد شرایط تشکیل لاین مرغ بومی شناخته شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: در بحث اصلاح نژاد و بهبود صفات و ضرایب اقتصادی مرغ بومی این مرکز تاکنون بیش از 15 تا 45 درصد در وزن بدن، وزن تخم مرغ، تعداد تخم مرغ تولیدی وسن بلوغ پیشرفت حاصل کرده که بیش از 40 هزار ریال ارزش افزوده هر قطعه نسبت به گله اولیه است.

وی افزود: بیش از 100 واحد ترویجی خصوصی در سطح مناطق تحت پوشش مازندران، گلستان، سمنان و گیلان با اشتغال بیش از 400 نفر مشغول به فعالیت است.