Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۰
کد مطلب : 6594
 

صادرات 50 درصدی مرغ تولیدی استان یزد
استان یزد با تولید سالانه 40 هزار تن مرغ، 50 درصد آن که مازاد بر نیاز است به سایر استان‌ها صادر می‌کند.
مرجع : خبرگزاری ایانا
 
صادرات 50 درصدی مرغ تولیدی استان یزد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: نیاز سالانه استان به گوشت مرغ 20 هزار تن است. این در حالی است که 40 هزار تن تولید می‌شود که 50 درصد مازاد بر نیاز آن به سایر استان‌ها صادر می‌شود.
سیدجمال سجادی‌پور افزود: دراسفندماه یک میلیون و 800 هزار قطعه جوجه‌ریزی، فروردین یک میلیون و 760 هزار قطعه، اردیبهشت یک میلیون و 800 هزار قطعه، خرداد یک میلیون و 980 هزار قطعه و تیرماه به‌دلیل کاهش قیمت مرغ در بازار انگیزه مرغداران به جوجه‌ریزی کمتر شد و به یک میلیون و 450 هزار قطعه کاهش یافت.
وی به افزای قیمت مرغ در ماه‌های اخیر اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از افزایش قیمت ناشی از این بود که شرکت پشتیبانی امور دام، خوراک دام را در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می‌داد و آنها نیز با قیمت بیشتری به مرغداری‌ها می‌دادند که این باعث افزایش هزینه آنها می‌شد.
سجادی‌پور خاطرنشان کرد: به جهت کاهش هزینه مرغداری‌ها، شرکت پشتیبانی امور دام به‌طور مستقیم نهاده‌ها را در اختیار آنها گذاشت که هزینه‌ها کمتر و در پی آن قیمت مرغ نیز کاهش یافت.
این مقام مسئول تصریح کرد: قیمت سویا از 200 تومان به یک‌هزار و 300 تومان کاهش یافته است. ذرت اوکراینی 720 تومان و ذرت آرژانتینی 750 تومان عرضه می‌شد. هرچقدر مرغداری‌ها خوراک لازم داشت باشند، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار آنها قرار می‌دهد.
وی یادآور شد: در حال حاضر مشکلی در تولید و عرضه و تأمین نهاده‌ها وجود ندارد و مرغ به‌طور نامحدودی در خرده‌فروشی‌ها به قیمت پنج‌هزار و 450 تومان به فروش می‌رسد.
سجادی‌پور در پایان به تجهیز و نوسازی مرغداری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: هرچقدر متقاضی وجود داشته باشد، بدون محدودیت تسهیلات در اختیار آنها گذاشته می‌شود.