Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : 12101
 

مبارزه با گران‌فروشی درخواستی همیشگی؛
نظارت؛راهکار حل معضل گرانی دربازار همدان/افزایش ۱۱.۶درصدی قیمت‌ها
همدان-درحالی بازارهمدان طی۲ماه اخیر افزایش۱۱.۶درصدی قیمت کالاها را تجربه کرده که در بازرسی از ۱۸۰۰واحد صنفی برای ۱۴۶۵ واحد متخلف پرونده تشکیل شده که این امر تقویت بازرسی‌ها را گوشزد می‌کند.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
نظارت؛راهکار حل معضل گرانی دربازار همدان/افزایش ۱۱.۶درصدی قیمت‌ها
مباحث نظارت بر بازار باهدف جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به‌ویژه در نیمه دوم سال همواره موردتوجه جدی‌تر بوده و به‌عنوان مطالبه مهم اقشار مردم از مسئولان مطرح است.

جمعی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و معضل چند نرخی بودن کالاهای همسان در سطح فروشگاه‌ها موضوع مهمی است که به اعتمادسازی عمومی لطمه زده و نظام تولید و توزیع را با شوک‌های متعدد مواجه می‌کند.

ایجاد وحدت رویه در بازار و حمایت واقعی از تولیدکننده و شبکه‌های توزیع با نظارت محقق می‌شود به اعتقاد این کارشناسان ایجاد وحدت رویه در بازار و حمایت واقعی از تولیدکننده و شبکه‌های توزیع با نظارت محقق می‌شود و این موضوع رسالت دستگاه‌های نظارتی را سنگین‌تر می‌کند.

شرایط حساس اقتصاد جهانی و تحریم‌های ناعادلانه، تا حدی موجب افزایش قیمت شده که با موج افسارگسیخته گرانی متفاوت است و برای پیشگیری و مهار آن تنها با حضور هوشمندانه نهادهای نظارتی و مشارکت طیف‌های مردمی می‌توان اقدام کرد.

بر اساس قانون مسئولیت چرخه نظارتی در بازار با معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت، مجمع امور صنفی و اداره کل تعزیرات حکومتی است که تقویت همکاری‌های بین بخشی، داشتن برنامه هدفمند و مشارکت شبکه بازرسین رمز موفقیت آن است.کارشناس امور اقتصادی استان همدان در گفتگو با مهر بابیان اینکه طیف بزرگی از جمعیت کشور را اقشار متوسط و آسیب‌پذیر با درآمدهای محدود تشکیل می‌دهند که نوسان قیمت کالاها به‌شدت بر کیفیت زندگی آنان اثرگذار بوده و قدرت خریدشان را کاهش می‌دهد، گفت: ضعف چرخه نظارتی و حضور کمرنگ ارکان بازرسی در بازار موجب پدیده چند نرخی شدن کالاها و رشد واسطه‌گری شده است.

حضور ناظران به‌صورت مستقیم در بازار تأثیر به سزایی در کاهش قیمت و افزایش کیفیت دارد عباس معتمد بابیان اینکه این روند در درازمدت به فقر مزمن و بروز آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی و شکنندگی ساختار اقتصادی و روانی خانواده‌ها می‌انجامد، گفت: حضور ناظران به‌صورت مستقیم در بازار تأثیر به سزایی در کاهش قیمت و افزایش کیفیت دارد.

وی بابیان اینکه به نظر می‌رسد نظارت در بازار کافی نیست، گفت: در بازار همدان برخی اصناف با معضل چند نرخی دست و پنجه نرم می‌کنند که دود این تفاوت قیمت به چشم مردم می‌رود.

معتمد تأکید کرد: عملیاتی شدن برنامه‌های دولتی و پرهیز از شعارزدگی از عرصه تولید تا توزیع کالایی راهکار مهار گرانی است و در کنار افزایش قیمت‌های منطقی باید برنامه‌های حمایتی صحیح از اقشار متوسط و پایین نیز محقق شود.

در کسبه همدان بی‌نظمی و بی‌توجهی وجود دارد

فرماندار همدان نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه آمار بازرسی‌ها در بازار شهرستان همدان بالاست درحالی‌که کیفیت بازرسی‌ها مهم‌تر است، اظهار داشت: در کسبه همدان بی‌نظمی و بی‌توجهی وجود دارد.

علی تعالی با اشاره به اینکه قیمت‌ها در برخی مناطق شهر باقیمت‌ها در بازار فرق می‌کند، افزود: باید سطح برخوردها بازدارنده باشد.

میوه‌فروشی‌های سطح شهر موضوع درج قیمت را رعایت نمی‌کنند

وی با اشاره به اینکه میوه‌فروشی‌های سطح شهر موضوع درج قیمت را رعایت نمی‌کنند، ادامه داد: در کارگروه تنظیم بازار شهرستان همدان مصوب شد که ابتدا قیمت‌گذاری انجام شود و سپس جریمه‌ها و برخوردها شدت پیدا کند.رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز در این خصوص با تأکید بر اینکه تا پایان فروردین‌ماه سال آینده هرگونه افزایش قیمت در بخش دولتی، خصوصی و عمومی ممنوع اعلام‌شده است، گفت: طی دوماهه اخیر سال‌ جاری ۱۱.۶ درصد افزایش قیمت در استان همدان گزارش‌شده است.

علیرضا شجاعی به مقایسه قیمت‌ها در آبان و آذرماه سال جاری با آبان و آذرماه سال گذشته اشاره کرد و افزود: امسال تخم‌مرغ بیشترین افزایش قیمت و قند و شکر کاهش قیمت داشته است.

میانگین افزایش قیمت کالاها در استان همدان به ۹ درصد می‌رسد

رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان همدان بابیان اینکه اگر افزایش قیمت تخم‌مرغ و آهن را کنار بگذاریم میانگین افزایش قیمت کالاها در استان همدان به ۹ درصد می‌رسد، به مقایسه قیمت‌های مهرماه سال جاری با آبان ماه و آذرماه پرداخت و گفت: مصالح ساختمانی ۳ درصد و لوازم‌خانگی ۰.۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

شجاعی بابیان اینکه خودرو ۰.۱ درصد، گوشت و مرغ ۱.۳ درصد، شیر و فرآورده‌های آن ۹ درصد افزایش قیمت داشته است، عنوان کرد: تخم‌مرغ ۲۶.۲ درصد، روغن ۰.۳ درصد و میوه و تره‌بار ۲۶ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی بابیان اینکه حبوبات ۱.۳ درصد، اقلام علوفه‌ای ۵.۵ درصد و نهاده‌ها ۱۰.۹ درصد افزایش قیمت داشته است، افزود: قیمت غلات، چای، دخانیات، چاشنی‌ها، پوشاک و منسوجات نیز ثابت بوده است.

انجام یک هزار و ۸۰۰ بازرسی از واحدهای صنفی

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه از ابتدای سال تا پایان آذرماه در استان همدان یک هزار و ۸۰۰ بازرسی از واحدهای صنفی انجام‌شده است، اظهار داشت: از این تعداد برای یک هزار و ۴۶۵ واحد صنفی متخلف در تعزیرات حکومتی استان همدان پرونده تشکیل‌شده است.علیرضا حسن‌پور بابیان اینکه ۲۲۰ مورد تذکر به واحدهای صنفی در استان همدان داده‌شده است، ادامه داد: واحدهای صنفی متخلف ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال جریمه شدند.

دی‌ماه شمار گشت‌های سیار در همدان افزایش پیداکرده است

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان با اشاره به اینکه ۲۲ درصد پرونده‌های متخلفان در بازرسی‌های گشت‌های سیار تشکیل‌شده عنوان کرد: با آغاز دی‌ماه گشت‌های سیار در همدان افزایش پیداکرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان نیز در خصوص وضعیت بازار همدان و توزیع تخم‌مرغ در گفتگو با مهر بابیان اینکه ۸۰ درصد واحدهای مرغ تخم‌گذار استان همدان فعال است، اظهار داشت: ۲۶ واحد مرغ تخم‌گذار در استان همدان با ظرفیت ۹۰۰ هزار قطعه فعالیت می‌کند.

محمد نظر پور با اشاره به اینکه ۸ واحد مرغ تخم‌گذار استان همدان در دی‌ماه و بهمن‌ماه فعالیت خود را آغاز می‌کنند، ادامه داد: ۶ واحد در دی‌ماه و دو واحد در بهمن‌ماه فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

شیوع آنفلوانزای مرغی در برخی از استان‌ها در قیمت تخم‌مرغ تأثیر گذاشت وی بابیان اینکه شیوع آنفلوانزای مرغی در برخی از استان‌ها در قیمت تخم‌مرغ تأثیر گذاشت، ادامه داد: ۸ استان اثرگذار در تولید تخم‌مرغ آلوده بودند و ۱۴ میلیون از ظرفیت مرغ تخم‌گذار کشور از بین رفت.

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان همدان نیز بابیان اینکه تخم‌مرغ تولید استان همدان در فروشگاه‌ها در حال توزیع است، گفت: به هر میزان که بازار کشش داشته باشد توزیع تخم‌مرغ ادامه خواهد داشت.

مهدی نجفیان بابیان اینکه طی سه روز گذشته ۱۵ تن تخم‌مرغ در استان همدان توزیع‌شده است، گفت: تخم‌مرغ‌های توزیعی تولید داخل استان است و تخم‌مرغ وارداتی هنوز به همدان داده نشده است.

وی بابیان اینکه برای دریافت تخم‌مرغ وارداتی تقاضا داده‌ایم اما هنوز نیازی نیست، گفت: هم‌اکنون تخم‌مرغ به قیمت ۱۲ هزار تومان در هر شانه عرضه می‌شود.وی ادامه داد: قیمت تخم‌مرغ توزیعی به نسبت گذشته گران‌تر شده اما به نسبت تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۶ هزار تومان قیمت متعادل است.

اینکه ۲۳ واحد مرغ تخم‌گذار در استان همدان فعال است

نجفیان با اشاره به اینکه ۲۳ واحد مرغ تخم‌گذار در استان همدان فعال است، عنوان کرد: نمی‌توان از ارسال تخم‌مرغ این واحدها به خارج از استان جلوگیری کرد چراکه تعهداتی دارند و تاکنون لزومی بر جلوگیری از خروج تخم‌مرغ از استان نبوده اما در صورت نیاز جلوی خروج را خواهیم گرفت.

وی با اشاره به اینکه سه واحد مرغ تخم‌گذار به‌زودی وارد چرخه تولید می‌شوند، افزود: ۵ واحد مرغ تخم‌گذار در آخر دوره بودند و باید حذف می‌شدند اما به خاطر شرایط کنونی اجازه حذف به آن‌ها داده نشد تا تولیدات ماندگار باشد.

برنامه‌ریزی برای تأمین میوه شب عید

مدیرکل تعاون روستایی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر به برنامه‌ریزی برای تأمین میوه شب عید اشاره کرد و بابیان اینکه برای خرید پرتقال گروهی به مازندران اعزام شدند، اظهار داشت: پرتقال‌ها ازنظر کمی و کیفی بسیار مناسب بود.

رضا عباسی با اشاره به اینکه باغداران مازندرانی ۸۰ درصد میوه باغات خود را برداشت کرده‌اند، افزود: بنا بر مصوبه کمیته استانی خرید پرتقال قطعی و پول پیش نیز پرداخت‌شده است و بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی ۱۵ بهمن‌ماه باید میوه خریداری‌شده به استان حمل شود.وی با اشاره به اینکه سیب موردنیاز نیز برای شب عید خریداری و در استان همدان ذخیره‌شده است، گفت: بخشی از سیب موردنیاز از باغداران نهاوندی خریداری‌شده است.

با این تفاسیر آنچه مسلم است هیچ‌کس از نوسان قیمت کالاها در بازار راضی نیست و تا زمانی که ساختارهای شبکه‌های توزیع اصلاح و نظام‌مند نشوند مشکل چندگانگی قیمت وجود خواهد داشت.

کارشناسان و دست‌اندرکاران اقتصادی بر این باورند که به‌منظور کاهش فشار اقتصادی بر خانواده‌ها، مدیریت هوشمندانه بازار در کنار فعالیت حرفه‌ای ناظران ضروری است و باید جدی گرفته شود.