Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : 12093
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان:
سرشماری زمستانه پرندگان آبزی در کردستان ادامه دارد
سنندج- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی و مهاجر ساکن در سدها و منابع آبی استان از ۱۴ دی ماه آغاز شده و تا ۸ بهمن ادامه دارد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
سرشماری زمستانه پرندگان آبزی در کردستان ادامه دارد
عبدالوحیدریاضی فر با اشاره به اینکه سرشماری پرندگان آبزی دراستان در چهار نوبت انجام می شود، گفت: با هدف برآورد جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی و مهاجر ساکن در آبگیرها و منابع آبی استان، برنامه سرشماری پرندگان از ۱۴ دی ماه امسال همزمان با سراسر دنیا در کردستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این سرشماری تا بیست وهشتم ژانویه مصادف با ۸ بهمن ماه ادامه دارد، عنوان کرد: این سرشماری در رودخانه های گاوه رود و قشلاق سنندج و پناهگاه حیات وحش زریوار و سدهای گاوشان کامیاران، وحدت، آزاد و ژاوه سنندج، سورآل و قوچم دهگلان، سنگ سیاه قروه، گلبلاغ و تلوار بیجار، سیاه زاغ دیواندره، شهیدکاظمی سقز، گاران مریوان، داریان منطقه هورامان سروآباد در حال اجرا است.

وی بیان کرد: کردستان با دارا بودن زیستگاه ها و پتانسیل های طبیعی منحصر به فرد، هر ساله پذیرای هزاران قطعه از گونه های پرندگان مهاجر است که منابع آبی استان را که مکانی مناسب برای زمستان گذرانی آنها است، برای اقامت زمستانه انتخاب می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به اینکه در سرشماری زمستانه پرندگان در سال گذشته، بیشترین تنوع گونه ها وتراکم پرندگان در تالاب زریوار مریوان مشاهده شد، افزود: انواع کشیم ها، کاکائی، چنگر، غازخاکستری، اردک ها و باکلان از گونه های مهاجر با ارزش پرندگان به شمار می روند.

ریاضی فر با اشاره به اینکه پرندگان مهاجر از مناطق شمالی وسردسیر کره زمین به آبگیرهای استان وارد می شوند، اضافه کرد: این پرندگان اوایل فروردین به زادگاه خود باز می گردند.

وی با بیان اینکه سرشماری پرندگان توسط کارشناسان وپرنده شناسان با استفاده از تلسکوب ودوربین چشمی انجام می شود، عنوان کرد: مشاهده اردک بلوطی، عروس غاز و مرغ مینا در زیستگاه های استان به ویژه تالاب زریوار نشان از وجود شرایط مناسب برای زیست جانداران در استان است که زریوار را به عنوان یک جاذبه اکوتوریستی و یک سایت ناب پرنده نگری و پرنده شناسی مطرح می سازد.