Share/Save/Bookmark
 
پنجشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب : 10022
 

اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: طی دو سال گذشته، سامانه ردیابی گوشت مرغ از120 کشتارگاه صنعتی طیور اجرایی شد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور
به گزارش ایرنا از سازمان دامپزشکی کشور، عباس عباسی افزود: در سالهای 92 و 93، بیش از چهار میلیون بازدید از مراکز مختلف تولید تا عرضه، نظارت بهداشتی بر کشتار 25 میلیون راس دام و 1.5 میلیارد قطعه انواع طیور در کشتارگاههای دام انجام شد.
وی اظهار داشت: این دفتر بر بیش از 103 هزار مرکز تولید وبیش از 187 هزار واحد عرضه فرآورده ها ومحصولات دامی در سطح کشور نظارت دارد.
وی تصریح کرد: طی این مدت بیش از چهار میلیون و 300 هزار مورد بازدید از مراکز مختلف از تولید تا عرضه انجام شد که در این دوره بیش از 280 هزار مورد غیر بهداشتی مشاهده و از این تعداد بیش از 68 هزار مورد نمونه برداری و بر روی آنها آزمایش انجام گرفت.
به گفته وی، حدود 22 هزار و 390 تن فرآورده غیربهداشتی ضبط و بیش از 16 هزار پرونده تخلف بهداشتی به مراجع قضایی ذیربط ارجاع شد.
عباسی با بیان اینکه درحال حاضر حدود 620 کشتارگاه دام و طیور در سطح کشور فعال است، گفت: حدود 900 نفر دکتر دامپزشک، کارشناس و کاردان، بر روند کشتار در این کشتارگاه ها نظارت می کنند.
وی درخصوص نظارت بهداشتی بر کشتارگاههای دام و طیور، اظهار داشت: طی این دو سال حدود 17 میلیون و850 هزار راس گوسفند و بره، بیش از پنج میلیون راس بز وبزغاله، بیش از 2 میلیون و 200 هزار راس گاو و گوساله، بیش از 55 هزار راس گاومیش، بیش از 49 هزار نفر شتر و 26 هزار قطعه شتر مرغ و همچنین بیش از یک میلیارد و 409 میلیون قطعه انواع طیور در کشتارگاههای دام و طیور وتحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور کشتار شده است.
عباسی، تجهیز و تکمیل سیستم پیش سردکن 120 کشتارگاه دام صنعتی و سنتی و اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور را از دیگر اقدامات دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی ذکر کرد.
وی درباره با طرح پایش فرآورده های خام دامی وخوراک دام و مواد اولیه، گفت: در سال 92 طرح پایش فرآورده های خام دامی به منظور افزایش سطح کیفیت محصولات و فرآورده های دامی بر روی شیر، گوشت و آلایش مرغ، گوشت قرمز و آلایش خوراکی دام، ماهی قزل آلا و ماهیان گرم آبی، عسل و خوراک دام و طیور و مواد اولیه انجام شد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی، صدور 8 فقره کد صادراتی IR کشتارگاه طیور، صدور 20 فقره کد صادراتی EC کارگاه بسته بندی ومعرفی آنان به فدراسیون روسیه، صدور 4 فقره کد صادراتی IR کارخانجات خوراک دام، طیور وآبزیان، صدور 7 فقره گواهی رتبه A کارخانجات خوراک دام ، طیور وآبزیان، صدور بیش از یک هزار فقره پروانه ساخت محصولات کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و صدور 4 فقره کد IR کارخانجات فرآورده ای لبنی را از دیگر اقدامات انجام شده توسط دفتر نظارت در دو سال گذشته برشمرد.
عباسی با تاکید بر ساماندهی سیستم حمل ونقل دام و طیور و فرآورده های خام دامی وخوراک دام و مواد اولیه بعنوان یکی از دستاوردهای دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، گفت: در سال 92 حدود 10 هزار دستگاه خودرو و در سال 93 حدود 30 هزار دستگاه خودرو در سیستم حمل و نقل دام و طیور و فرآورده های خام دامی و خوراک دام و مواد اولیه ساماندهی شد.