Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۸
کد مطلب : 12318
 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی اعلام کرد:
اجرای واکسیناسیون هدفمند در مزارع مرغ مادر تخم‌گذار و گوشتی
کرج - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه واکسیناسیون هدفمند در مزارع مرغ مادر تخم‌گذار و گوشتی که ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارند اجرا می‌شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
اجرای واکسیناسیون هدفمند در مزارع مرغ مادر تخم‌گذار و گوشتی
صفرعلی ماکنعلی در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که ظهر سه شنبه در سالن اجتماعات موسسه رازی برگزار شد، بابیان اینکه دامپزشکی کشور در ۳۱ استان برنامه کنترلی خاصی در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد: در سال آتی به‌منظور اجرای برنامه کنترلی دامپزشکی، کشور به چهار منطقه تقسیم می‌شود که منطقه نخست در شمال کشور، استان‌های گیلان، مازندران و گلستان را شامل می‌شود، در این منطقه سیستم ردیابی، کانون یابی و معدوم‌سازی به‌روز می‌شود.

وی با اعلام اینکه به‌روزرسانی سیستم تشخیص طی سال آتی انجام می‌شود از آموزش و اطلاع‌رسانی لازم در قالب بسته‌ای اختصاصی برای شمال کشور خبر داد و تصریح کرد: اجرای برنامه واکسیناسیون هدفمند در مزارعی نظیر مرغ مادر تخم‌گذار و گوشتی که ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارند اجرایی می‌شود.

ماکنعلی بابیان اینکه در این مناطق برنامه‌ای سه ساله برای محافظت از مرغ مادر گوشتی و مادر تخم‌گذار در نظر گرفته‌شده است، گفت: برنامه دوم مربوط به هفت استان آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان است که برای این مناطق نیز با توجه به بسته اطلاع‌رسانی، آموزش، ارتقا سیستم آموزش، سیستم‌های تشخیصی، کانون یابی و معدوم‌سازی اقدامات لازم انجام خواهد شد.

وی با اشاره به ارتقای سطوح امنیت زیستی بااطلاع رسانی به مرغداران و نیز واکسیناسیون یک هزار واحد مرغ تخم‌گذار در این مناطق، خاطرنشان کرد: این واکسیناسیون به‌صورت هدفمند و در بازه زمانه سه‌ساله خواهد بود تا بتوان نسبت به پاک‌سازی کانون‌ها اقدام کرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه در ۲۴ استان باقی‌مانده نیز سیستم پایش غیرفعال با پوشش ۱۰۰ درصدی از طریق اطلاع‌رسانی و آموزش انجام می‌شود، ادامه داد: در بخش چهارم با همکاری سازمان محیط‌زیست برای پرندگان وحش مهاجر برنامه پایش غیرفعال تشدیدی در نظر گرفته‌شده که در صورت تلفات غیرطبیعی ورود پیدا می‌کنیم و با نمونه‌برداری و معیارهای کنترلی از ورود ویروس به داخل کشور جلوگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اجرای این برنامه در منطقه بوجاق استان گیلان، گفت: با انجام این مهم موردی از آنفلوانزای H۵N۶ در طیور بومی و صنعتی در هیچ کجای کشور مشاهده نشده و امیدواریم با این مدیریت واکنش صحیح، که در منطقه شمال اجرایی شده، از شیوع این بیماری به داخل کشور جلوگیری کنیم.