Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۱
کد مطلب : 11490
 

تلاش برای افزایش سرانه مصرف تخم‌مرغ در همدان/فاصله ۶۰ عددی تا هدف
در حالی افزایش سرانه مصرف تخم‌مرغ به ۲۵۰ عدد در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده که این سرانه در استان همدان ۱۹۰ عدد است و باید فرهنگ‌سازی برای مصرف این ماده پروتئینی دربرنامه قرار گیرد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
تلاش برای افزایش سرانه مصرف تخم‌مرغ در همدان/فاصله ۶۰ عددی تا هدف
گروه استان ها: تخم‌مرغ به عنوان ارزان‌ترین غذای پروتئینی جایگاه ویژه ای در سبد غذایی خانوار دارد و قیمت مناسب، ارزش غذایی بالا، طعم مطبوع، داشتن خواص درمانی، طبخ آسان و سریع و در دسترس بودن آن در زمان و مکان از مزایایی است که باعث می‌شود تخم‌مرغ نسبت به بسیاری از مواد غذایی برتری یابد.

تخم‌مرغ کامل حاوی ۱۳ درصد پروتئین است که بالاترین ارزش بیولوژیک را در میان مواد غذایی دارد به‌طوری‌که پروتئین تخم‌مرغ با نیازهای پروتئینی بدن مشابه است.

تخم‌مرغ کامل ترین، ارزان ترین و فراوان ترین غذاهای پروتئینی است

تخم‌مرغ در حقیقت کامل ترین، ارزان ترین و فراوان ترین غذاهای پروتئینی است که می‌تواند بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه جامعه به خصوص در راستای تامین پروتئین موردنیاز اقشار کم‌درآمد داشته باشد.
زرده تخم‌مرغ حاوی ۳۰۰ میکروگرم کولین است که در توسعه سیستم عصبی و بهبود فعالیت‌های مغذی موثر است و مصرف تخم‌مرغ در کودکان می‌تواند باعث افزایش حافظه و کاهش آلزایمر و فراموشی در دوران کهن‌سالی می‌شود.
بر اساس بررسی‌ها ایران دهمین کشور تولید کننده تخم‌مرغ در دنیا محسوب می‌شود و افزایش سرانه مصرف تخم‌مرغ از ۱۹۸ به ۲۵۰ عدد در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده که انتظار می‌رود با فرهنگ‌سازی مناسب به این رقم برسیم.
در همین خصوص کارشناس تغذیه استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه مصرف تخم‌مرغ برای تامین سلامت افراد توصیه می‌شود، گفت: افراد سالم باید حداقل روزی یکبار مصرف تخم‌مرغ را در وعده غذایی خود لحاظ کنند.

مریم تکمه داشی بابیان اینکه تخم‌مرغ دارای فواید غذایی مانند ویتامین D‌، A و پروتئین‌ باکیفیت بالا است، گفت: تخم‌مرغ سرخ‌شده سبب به خطر افتادن سلامت افراد می‌شود بنابراین تخم‌مرغ باید به صورت پخته‌شده یا آب پز استفاده شود.

وی با تاکید براینکه بیماران قلبی و عروقی که میزان کلسترول خونشان بالاست باید از مصرف این ماده غذایی خودداری کنند، افزود: برای استفاده از این ماده پروتئینی مناسب می‌توان مقدار مصرف گوشت قرمز را کاهش داد و این ماده غذایی را در وعده‌های غذایی گنجاند.

وی بابیان اینکه برای افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون بالا، دیابت یا سابقه حساسیت به تخم‌مرغ دارند، مصرف سه تخم‌مرغ در هفته پیشنهاد می‌شود، گفت: مصرف یک عدد تخم‌مرغ ۷۵ کالری انرژی برای بدن تولید می کند.

تخم‌مرغ از مواد معدنی است که پروتئین آن ۱۰۰ درصد جذب بدن می‌شود

وی بابیان اینکه تخم‌مرغ از مواد معدنی است که پروتئین آن ۱۰۰ درصد جذب بدن می‌شود، افزود: به همین سبب به ورزشکاران توصیه می‌شود سفیده تخم‌مرغ را زیاد مصرف کنند.

این کارشناس تغذیه با اشاره به باورهای غلط درباره ضررهای تخم‌مرغ گفت: کلسترول موجود در یک عدد تخم‌مرغ ۲۱۰ میلی‌گرم است که درگذشته تصور بر این بود که این کلسترول در ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی نقش دارد.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان داده کلسترول موجود در تخم‌مرغ نه تنها از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند بلکه به دلیل اثرات مفید آن نقش پیشگیری‌کننده نیز دارد.

تکمه داشی افزود: مصرف تخم‌مرغ در زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان در حال رشد و بزرگ‌سالان مورد تاکید است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان نیز در خصوص وضعیت تولید تخم مرغ در همدان در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه ۱۷ مهرماه روز جهانی تخم‌مرغ نام‌گذاری شده است، گفت: یک واحد مرغ مادر تخم‌گذار در استان همدان وجود دارد.
محمد نظر پور تعداد واحدهای مرغ تخم‌گذار تجاری در کشور را ۱۰۲ واحد دانست و بابیان اینکه تعداد واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار در استان همدان ۴۴ واحد با ظرفیت یک‌میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه است، گفت: بیشترین ظرفیت مرغ تخم‌گذار در استان همدان مربوط به یک واحد مرغداری با۱۵۰ هزار قطعه است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان ملایر با ۱۴ واحد و ظرفیت ۳۸۱ هزار قطعه بیشترین واحد مرغداری مرغ تخم‌گذار استان همدان را دارا است، گفت: ۹۰۰ نفر به صورت مستقیم در حوزه مرغداری‌های مرغ گوشتی استان همدان اشتغال دارند.

نظر پور بااشاره به اینکه ۸ کارخانه تولید مایع پاستوریزه تخم‌مرغ در کشور فعالیت دارند که یک مورد از آن‌ها در استان همدان بوده و یک واحد جدید نیز در حال ساخت است، گفت: یک اتحادیه و ۴ تعاونی در استان همدان زیرپوشش جهاد کشاورزی هستند.

وی بابیان اینکه ایران با تولید ۹۴۰ هزار تن تخم‌مرغ رتبه ۱۹ تولید تخم‌مرغ جهان و رتبه پنجم آسیا را دارد، گفت: ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد مصرف در کشور وجود دارد و ۸۸ درصد تخم‌مرغ کشور در ۱۱ استان از جمله تهران، البرز، آذربایجان شرقی، قزوین، خراسان رضوی، قم، اصفهان، مرکزی، فارس و همدان تولید می‌شود.

تولید ۲۴ هزار تن تخم‌مرغ خوراکی در استان همدان

نظر پور با اشاره به اینکه توان تولید تخم‌مرغ استان همدان در واحدهای موجود ۲۴ هزار تن تخم‌مرغ خوراکی است، ادامه داد: ظرفیت اسمی واحدهای مرغ تخم‌گذار در استان همدان ۳۱ هزار تن است.

نظر پور بابیان اینکه سالانه به ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ در استان همدان نیاز است، افزود: در نیمه نخست سال جاری ۹ هزار و ۲۰۰ تن تخم‌مرغ در استان همدان تولیدشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته است.

وی تخم‌مرغ تولیدی در استان همدان را باکیفیت‌تر و درشت‌تر دانست و عنوان کرد: سرانه تولید تخم‌مرغ در استان ۹ کیلوگرم و سرانه مصرف ۱۹۰ عدد برای هر نفر در سال است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه بخشی از تخم‌مرغ مصرفی در استان در صنایع غذایی جذب می‌شود، افزود: به منظور نگهداری تخم‌مرغ به مدت طولانی اقداماتی در زمینه ایجاد سردخانه در استان همدان انجام‌شده است.

وی کاهش ضریب تبدیل دان به تخم‌مرغ، کاهش تلفات، افزایش تولید تخم‌مرغ در یک دوره تخمگذاری را از برنامه‌های در دست اقدام دانست و افزود: ترویج بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای مرغداری یکی دیگر از برنامه‌هاست.

نظر پور بابیان اینکه برای تامین سرمایه در گردش موردنیاز تلاش زیادی شده و از محل رونق تولید و صندوق توسعه ملی ارقامی در اختیار مرغداران قرارگرفته است، ادامه داد: یکی از مشکلات بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی است.

هویت‌ساز کردن و شناسنامه‌دار کردن محصول تولیدی باهدف امنیت غذایی

وی هویت‌ساز کردن و شناسنامه‌دار کردن محصول تولیدی باهدف امنیت غذایی را از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون در استان همدان اغلب واحدهای تولیدی تخم‌مرغ تولیدی خود را هویت‌ساز کرده و تاریخ و آدرس بر روی آن ثبت می‌کنند.

نظر پور با اشاره به اینکه استان همدان در غرب کشور نخستین استان تولیدکننده تخم‌مرغ است، به پیگیری ایجاد زنجیره تولید تخم‌مرغ در همدان اشاره و عنوان کرد: در زنجیره تولید واحدهای مرغداری باید تخم‌مرغ تولیدی خود را تولید هویت‌دار کرده و با بسته‌بندی در بازار عرضه کنند.

نظر پور با اشاره به اینکه درگذشته صادرات تخم‌مرغ به خارج از کشور انجام می‌شد اما چند ماهی است متوقف شد، افزود: در حال حاضر صادرات تخم‌مرغ دوباره انجام می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان همدان نیز با بیان اینکه اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان همدان از سال ۸۳ فعالیت خود را آغاز کرده است، به برنامه‌های در دست اقدام تشکل‌های مرغ تخم‌گذار اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌ها ایجاد سامانه «سمامت» بوده است.

تنظیم مدیریت جوجه ریزی و بهداشت مرغداری‌ها در برنامه است

محمد شهبازی بابیان اینکه تنظیم مدیریت جوجه ریزی و بهداشت مرغداری‌ها نیز در برنامه است، گفت: تسهیلات کم‌بهره با کمک جهاد کشاورزی و صندوق حمایت از بخش کشاورزی در اختیار مرغدار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمینه تشکیل پرونده برای تسهیلات مکانیزاسیون واحدهای مرغ تخم‌گذار، گفت: مکانیزاسیون باعث شده ۳۰ درصد کاهش پرت انرژی در واحدها مرغ تخم‌گذار در استان همدان صورت گیرد.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان همدان نیز با بیان اینکه به مناسب ۱۷ مهرماه روز جهانی تخم‌مرغ امروز در دو مدرسه شهرستان همدان و ملایر به صورت نمادین تخم‌مرغ توزیع خواهد شد، اظهار داشت: مصرف تخم‌مرغ و اهمیت مصرف آن باید مورد توجه آحاد جامعه قرار گیرد.

محمد خدابنده لو مسابقه رنگ کردن تخم‌مرغ در مدارس را از برنامه‌های این روز برشمرد و گفت: وسایل و امکانات موردنیاز این برنامه از سوی اتحادیه مرغداران تخم‌گذار تهیه‌شده است.

خدابنده لو در رابطه با درج تاریخ بر روی تخم‌مرغ عنوان کرد: اگر برای تخم‌مرغ یک هفته بعد از تولید تاریخ ثبت شود، جرم است و در صورت مشاهده با متخلف برخورد می‌شود.

برخی تخم‌مرغ‌ها در بازار همدان شناسنامه‌دار نیستند

وی با اشاره به اینکه برخی از تخم‌مرغ‌ها در بازار همدان شناسنامه‌دار نیستند، افزود: فروش دانه‌ای تخم‌مرغ یکی از مشکلات موجود در استان همدان است.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه تجارت تخم‌مرغ در دنیا و در بسیاری از استان‌های کشور به صورت وزنی است، افزود: در استان همدان هم در عمده‌فروشی به صورت وزنی معامله می‌شود اما وقتی به سوپرمارکت‌ها می‌آید به صورت عددی عرضه می‌شود.

آنچه مسلم اینکه تخم‌مرغ دارای انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن شامل ویتامین‌های گروه D، E، A، B و املاحی نظیر روی، سلنیوم، آهن، ید، کلسیم و فسفر است به طوری که تاکنون ۱۶ ترکیب پروتئینی مختلف در تخم‌مرغ کشف‌شده که علاوه بر اینکه بخش عمده‌ای از پروتئین موردنیاز بدن برای رشد و نمو و نوسازی عضلات را تأمین می‌کند به دلیل وجود لیزوزیم، آویدین و برخی ایمنو گلبولین های موجود در آن خاصیت ضد میکروبی داشته و مانع رشد باکتری های مضر در دستگاه گوارش می‌شوند

بنابراین استفاده از تخم‌مرغ برای همه افراد به‌ویژه کودکان و نوجوانان، زنان باردار و شیرده، ورزشکاران و افرادی که توانایی خرید منابع گران قیمت پروتئینی مانند گوشت‌ها را ندارند مورد تأکید است و باید با توجه به ارزش غذایی آن در سبد غذایی خانوارقرار گیرد.