Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب : 5990
 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران
روند طولانی ترخیص نهاده های طیور در گمرك ، قیمت مرغ را افزایش داد
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: هم اكنون 100 هزارتن كنجاله سویا وارد كشور شده كه روند طولانی ترخیص نهاده های طیور در گمرك هنوز به دست مرغداران نرسیده و همین امر باعث افزایش قیمت مرغ در بازار مصرف شده است.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
روند طولانی ترخیص نهاده های طیور در گمرك ، قیمت مرغ را افزایش داد
'حسین مقدم نیا' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پیشتر مبلغ 400 میلیارد تومان برای تامین نهاده های مورد نیاز صنعت طیور به حساب شركت پشتیبانی امور دام وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت واریز شد كه با واردات این میزان نهاده تمامی مرغداران كشور از حداقل نهاده وارداتی بهره مند شوند.

وی اظهارداشت: هم اكنون 100 هزارتن كنجاله سویا وارد بندرعباس شده كه با روند طولانی ترخیص تاكنون فقط یك هزار تن آن ترخیص و از طریق اتحادیه بین استان ها توزیع شده است.

وی ادامه داد: كنجاله سویای وارداتی با قیمت 830 تا 850 تومان با اختلاف قیمتی در حدود 600 تومان با بازار بین واحدهای مرغداری كشور توزیع شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: امروز قیمت تمام شده هر كیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها حدود سه هزار و 200 تا سه هزارو 300 تومان عرضه می شود كه افزایش بهای این محصول متاثر از تغییر هزینه های تمام شده تولید در خصوص تامین نهاده های دامی است.

این مسئول با بیان اینكه قیمت بالا و كمبود نهاده ها در بازار مصرف باعث گرانی قیمت این محصول می شود اظهارداشت: همچنین مقرر شده بود، نهاده ها با قیمت مناسب در اختیار واحدهای تولیدی قرار داده شود تا مرغ با بهای متعادل به بازار عرضه شود كه این امر مستلزم اشباع بازار از وجود نهاده های طیور همچون كنجاله سویا است.

مقدم نیا تصریح كرد: اما به دلیل تاخیر در روند ترخیص كالاها در گمركات این مشكل همچنان ادامه دارد و با ادامه این روند بازار از نهاده های طیور اشباع نخواهد شد.

وی تاكید كرد: مشكل مرغداران كشور با عرضه محدود نهاده های طیور در بازار برطرف نمی شود بنابراین نوسان قیمت مرغ در بازار را در پی خواهد داشت.

وی از دولت خواست تا با تسریع در روند ترخیص نهاده های طیور در گمركات از صنعت طیور كشور حمایت كند.

مقدم نیا اضافه كرد: هم اكنون نهاده های طیور همچون كنجاله سویا از طریق شركت پشتیبانی امور دام به كشور وارد و از طریق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی بین واحدهای مرغداری توزیع می شود.

وی با بیان اینكه، كشور توانمندی تولید 2 میلیون تن مرغ گوشتی را دارد گفت: طبق برنامه پنجم توسعه باید امسال یك میلیون و 900 هزار تن مرغ گوشتی در كشور تولید شود كه اگر نهاده ها به موقع برسد، این برنامه برای امر جوجه ریزی محقق خواهد شد.

مقدم نیا ادامه داد : سال گذشته یك میلیون و 670 هزار تن گوشت مرغ در كشور تولید شده بود.

وی افزود: سال گذشته قیمت مرغ زنده درمحل مرغداری ها هر كیلوگرم میانگین 2200 تا 2300 تومان خریداری می شد كه كمتر از قیمت كارشناسی وزارت جهاد كشاورزی با مبلغ 2 هزار و 365 تومان بوده است.