Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب : 8771
 

خلف وعده بانک مرکزی در تخصیص ۲ میلیارد دلار به نهاده تولید مرغ/پیشنهاد جدید برای تعادل بازار
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ‌داران گفت: قرار بود بانک مرکزی 2 میلیارد دلار برای تأمین خوراک دام و طیور تا آخر سال بپردازد، اما این وعده عمل نشده است و مرغدارن همچنان مهمترین مشکل تولید را عدم تأمین نهاده عنوان می‌کنند.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
خلف وعده بانک مرکزی در تخصیص ۲ میلیارد دلار به نهاده تولید مرغ/پیشنهاد جدید برای تعادل بازار
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طی سال گذشته بالا رفتن 100 درصدی قیمت خوراک طیور همواره موجب نارضایتی مرغداران شد، بارها اعلام کردند، قیمت تمام شده تولید بالاست و قیمت فروش آن‌ها باید بالاتر رود، البته در این میان پیشنهاداتی را برای متعادل کردن قیمت و عرضه و تقاضا دادند و دولت هم وعده‌هایی داد.

وعده 2 میلیارد دلار تامین نهاده عمل نشد

در جدیدترین اقدام از سوی بخش دولتی برای تأمین نیاز خوراک دام و طیور و نیز متعادل کردن قیمت، قرار شد، بانک مرکزی 2 میلیارد دلار برای تامین نهاده تا آخر سال تخصیص دهد.

حسین مقدم نیا مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ‌داران می‌گوید این اعتبار هنوز تخصیص نیافته است، تنها با اعتبارات اندک 2-3 کشتی محموله خوراک که از ماه‌ها پیش روی آب مانده بود، ترخیص شدند.

میزان نیاز ماهانه بخش طیور کشور به خوراک 550 تا 600 هزار تن است و در صورت تأمین مرغداران می‌توانند محصول خود را با قیمت پایین‌تری تولید کنند.

هر کیلوگرم ذرت در بازار 1134 و سویا 2037 تومان است.

برنامه ریزی تولید موجود زنده متفاوت از برنامه تولید آهن است

مرغ موجود زنده است و آنها حتی تحمل نبودن یک وعده غذایی را ندارند، اما جنس برنامه‌ریزی مسئولان بیشتر از نوع صنعتی است که سنخیتی با بخش کشاورزی ندارد، مثلا اگر قطعه یک خودرو یک ماه هم دیرتر برسد تنها تاخیر در تولید می‌‌شود، اما تاخیر چند روزه در تامین خوراک به از بین رفتن تمام تولید می‌انجامد.

مقدم‌نیا گفت: به شرکت پشتیبانی امور دام پیشنهاد شده است که میزان نیاز ماهانه این صنعت به اضافه بخشی ذخیره سازی خوراک همواره وجود داشته باشد تا تولید این صنعت دوام پیدا کند.

تولید کنندگان مرغ می‌گویند: در 6 ماهه نخست سال مرغ را زیر قیمت فروخته‌اند.

قیمت هر کیلو گرم مرغ در بازار حدود 6500 تومان است و شرکت پشتیبانی امور دام مرغ مازاد را به قیمت 6500 تومان جمع‌آوری می‌کند.

لزوم افزایش ذخیره‌سازی مرغ به 1000 تن

اما مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران معتقد است، اگر سرعت جمع‌آوری مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام که اکنون روزانه 300 تا 500 تن مرغ است به 1000 تن برسد، عرضه و قیمت متعادل می‌شود.

مقدم‌نیا می‌گوید: ماهانه 30 هزار تن مرغ مازاد در کشور تولید می‌شود و لازم است برای تناسب عرضه و تقاضا، میزان ذخیره‌سازی بیشتر شده و صادرات افزایش یابد

به گفته مقدم‌نیا از ابتدای سال تاکنون 11 هزار تن صادرات مرغ به کشورهای دیگر انجام شده است و باید شتاب بیشتری یابد.

حفظ جایگاه هفتم دنیا در تولید مرغ نیاز به تدبیر و برنامه‌ریزی دارد و با بی‌توجهی نه‌تنها این جایگاه را از دست می‌دهیم بلکه در تامین نیاز خود هم می‌مانیم.

راه‌حل به صرفه کردن تولید برای تولید کنندگان نیز تنها افزایش قیمت نیست که مسئولان در سالهای گذشته در پیش گرفته‌اند.

برنامه‌ریزی تامین نیاز به موقع و قیمت مناسب خوراک دام و طیور، برنامه‌های ذخیره سازی و صادرات برای تعادل عرضه و تقاضا،‌ اصلاح مرغداری‌ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی و حمایت‌های دولت می‌تواند جایگزین افزایش قیمت‌ها شود.