Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۱
کد مطلب : 6449
 

بر خلاف تحقیقات قبلی،
تخم مرغ برای قلب مفید است
تهران- تخم مرغ كه زمانی ماده غذایی مضری برای قلب به شمار می رفت امروزه یك ماده غذایی سالم محسوب می شود.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
تخم مرغ برای قلب مفید است
به گزارش 'دیلی میل'، محققان با انجام مطالعاتی متوجه شده اند كه تخم مرغ نه تنها برای قلب مفید است بلكه می تواند به كاهش وزن نیز كمك كند.

این در حالی است محققان كانادایی هفته پیش نتایج مطالعه ای را منتشر كردند كه فواید مواد مغذی تخم مرغ را زیر سئوال می برد.

این مطالعه بر روی 1200 نفر انجام شد كه متوسط سنی 61 سال داشتند. بر اساس این مطالعه تصور می شد كه تجمع پلاك 'كاروتید' (یك ماده مومی كه موجب مسدود كردن رگ های خونی و ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود) در افرادی كه در هفته دست كم دو عدد تخم مرغ مصرف می كنند، افزایش می یابد.

محققان عامل این تاثیر را زرده تخم مرغ می دانستند.

اما با توجه به تغییراتی كه امروز در غذای مرغ ها ایجاد شده است تخم مرغ امروز سالم تر از تخم مرغ هایی است كه 30 سال پیش تولید می شدند.

***آیا تخم مرغ برای كلسترول بد است؟

'هلن باند' از انجمن رژیم غذایی انگلیس در این مورد گفت : نتایج تحقیق اخیر محققان كانادایی مغایر با تصور علمی فعلی است.

چند سال پیش 'بروس گریفن' استاد متابولیسم غذایی دانشگاه 'سوری' با تجزیه و تحلیل 30 مطالعه كه در بیش از 30 سال بر روی تخم مرغ انجام شده بود ، متوجه شد كه تخم مرغ هیچ تاثیرمهمی از لحاظ بالینی بر روی سطح كلسترول بدن ندارد.

***مصرف تخم مرغ به محافظت از قلب كمك می كند

'هلن باند' افزود : در حقیقت نتایج یك مطالعه كه در مجله آمریكایی Clinical Nutrition' منتشر شده است ، نشان داد كه مصرف تخم مرغ به حفظ سطح فشار خون سالم بدن كمك می كند.

همچنین سال گذشته دانشمندان دانشگاه 'آلبرتا' كشف كردند كه زرده تخم مرغ حاوی دو آمینو اسید مهم به نامهای 'ترتوفان' و 'تیروزین' است و مقدار آنتی اكسیدان های موجود در دو زرده تخم مرغ خام تقریبا برابر یك عدد سیب است.

این در حالی است كه نیمرو كردن و یا جوشاندن تخم مرغ سطح آنتی اكسیدان های موجود در آن را به نصف كاهش می دهد.

*** آیا تخم مرغ یك ماده غذایی بسیار پر قدرت است؟

به لطف تغییراتی كه در غذای مرغ ها داده شده است تخم مرغ های امروز سالم تر از تخم مرغ هایی هستند كه 30 سال پیش تولید می شدند.

تخم مرغ های امروزی حاوی 70 درصد ویتامین D بیشتر هستند. همچنین هر زرده تخم مرغ حاوی 13 ماده مغذی مهم است.

در یك مطالعه محققان زنان چاق را به دو دسته تقسیم كردند و به یك گروه در وعده صبحانه تخم مرغ و به گروه دیگر نان شیرین دادند.

محققان مشاهده كردند زنان چاقی كه در وعده صبحانه خود تخم مرغ مصرف می كردند در طول 24 ساعت كالری كمتری نسبت به زنان گروه دیگر مصرف می كردند.

*** یك نفر چند عدد تخم مرغ باید بخورد؟

محققان در مورد تعداد تخم مرغی كه یك فرد باید مصرف كند ، می گویند، بر اساس یك رژیم غذایی سالم و موزون هر تعداد تخم مرغی كه بخواهیم می توانیم مصرف كنیم و در این رابطه هیچ حد بالایی وجود ندارد مگر این كه شخص به طور ارثی دارای كلسترول بالا باشد.

محققان در رابطه با مطالعه محققان كانادایی كه نشان داده بود مصرف زرده تخم مرغ موجب افزایش پلاك كاروتید می شود، گفتند: به هر حال میزان پلاك كاروتید پس از 40 سالگی افزایش می یابد.

آنها افزودند: همچنین محققان كانادایی در مطالعه خود عوامل شیوه زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی را مورد بررسی قرار ندادند.

*** آیا تخم مرغ موجب چاقی می شود؟

تجزیه و تحلیل محققان نشان داد كه تخم مرغ های امروزی نسبت به 30 سال پیش حاوی حدود 20 درصد چربی كمتر، 13 درصد كالری كمتر و 10 درصد كلسترول كمتر است.

همچنین مطالعه بر روی زنان چاق نشان داد زنانی كه در وعده صبحانه خود تخم مرغ می خوردند كالری كمتری در عرض 24 ساعت مصرف می كردند كه محققان این اثرات مثبت تخم مرغ را به اثرات سیر كنندگی پروتئین آن نسبت می دهند.