Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۳
کد مطلب : 11453
 

ورود بیش از 2 میلیون کیلوگرم گوشت دام به بازار مصرف زنجان
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: طی پنج ماهه گذشته از سالجاری بیش از 2 میلیون و 400 هزار کیلوگرم گوشت گرم سالم و بهداشتی وارد بازار مصرف این استان شد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ورود بیش از 2 میلیون کیلوگرم گوشت دام به بازار مصرف زنجان
محمدباقر حاج کاظمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهمترین سیاست دامپزشکی حفظ و ارتقای سلامت عمومی و بهداشتی همه مردم در سطح جامعه است.
به گفته وی، هر یک از کشتارگاه های استان زنجان دارای یک دامپزشک و یک کاردان دامپزشک از بخش خصوصی، یک ناظر شرعی و یک دامپزشک از بخش دولتی در مراحل قبل از کشتار، حین کشتار و بعد از کشتار دام های سبک و سنگین نظارت ویژه ای دارند.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: طی پنج ماهه گذشته از سالجاری 25 هزار و 798 راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های این استان ذبح و از این تعداد 24 هزار و 930 کیلوگرم لاشه و 15 هزار و 386 کیلوگرم اندام های غیربهداشتی ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.
حاج کاظمی یادآورشد: مردم در استفاده از فراوده‌های خام دامی اطمینان خاطر داشته باشند، چرا که کشتاردام و طیور با نظارت ناظران و ذابحان شرعی انجام می شود و دامپزشکی استان زنجان هم نظارتی مستقیم بر کشتارها دارد.
وی تاکید کرد: به منظور جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جامعه از طریق کشتار غیر مجاز دام، بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان زنجان به صورت مداوم نسبت به بازرسی از مراکز عرضه فرآورده خام دامی فعالیت دارند.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: در صورت مشاهده هرگونه موارد غیر بهداشتی از فرآورده های خام دامی بدون هیچ اغماضی نسبت به تشکیل پرونده و معرفی متخلفان بهداشتی به مراجع قضایی طبق ضوابط بهداشتی اقدام می شود.
حاج کاظمی از شهروندان خواست، هنگام خرید گوشت دقت کنند که لاشه دام کشتاری در محل قصابی ها دارای برچسب مشخصات تولید و مهر بازرسی بهداشتی دامپزشکی باشد.
وی اظهارکرد: شهروندان برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلف بهداشتی فرآورده های خام دامی اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر خام و عسل موارد تخلف را با سامانه 1512 با دامپزشکی این شهرستان در میان بگذارند.
به گزارش ایرنا، بروسلوز، هاری، سیاه زخم، سل و کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و دام است که بیشتر از دام به انسان سرایت می کند و کشتار غیرمجاز دام های سبک و سنگین و خارج از نظارت ناظران بهداشتی یکی از راه های انتقال این بیماری به انسان است.