Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : 11138
 

مدیرعامل اتحادیه: مرغداری های گوشتی کشور نیم میلیون تن ظرفیت خالی دارند
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: هم اکنون صنعت پرورش مرغ گوشتی کشور نیم میلیون تن ظرفیت خالی دارد که می توان با فعال تر کردن صادرات، از این ظرفیت استفاده کرد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
مدیرعامل اتحادیه: مرغداری های گوشتی کشور نیم میلیون تن ظرفیت خالی دارند
محمدعلی کمالی سه شنبه شب در حاشیه چهارمین نمایشگاه تخصصی صنعت دام و طیور در آمل در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت اسمی مرغداری های گوشتی کشور سه میلیون و 400 هزار تن است که اکنون سالانه 2 میلیون و 900 هزار تن گوشت مرغ تولید می کنند.
وی تعداد مرغداری های سنتی و صنعتی کشور را 2 هزار 300 واحد اعلام کرد و گفت که 23 هزار تولید کننده در این بخش فعال هستند .
کمالی میزان جوجه ریزی سالانه در مرغداری های گوشتی کشور را یک میلیارد و 200 میلیون قطعه اعلام کرد.
** مرغ کم وزن ، پیش نیاز صادرات
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور بر ضرورت فعال تر شدن بخش صادرات مرغ تاکید کرد و گفت : بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه با گنجایش حدود سه میلیون تن ، اکنون بازار هدف صادراتی تولید کنندگان بخش طیور کشور است.
وی افزود : سهم ایران اکنون از بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه فقط 100 تا 120 هزار تن است ولی هر سال رو به افزایش می رود .
کمالی مهم ترین چالش در صادرات مرغ به این بازارها را وزن بالای مرغ های تولیدی در کشور دانست و اظهار داشت : نوع بازار مصرف این کشورها بسیار خاص است و تمایل بیشتر مصرف کنندگان در این منطقه به مرغ های با وزن 900 تا 1400 گرمی است.
وی اضافه کرد : با وجود توانمندی های بالای تولید کنندگان طیور ایران ، صادرکنندگان ما نیز باید به استانداردهای لازم و نیاز بازار کشورهای هدف توجه خاص داشته باشند.
کمالی با تاکید بر این که بازار گوشت و مرغ منطقه رقبای جدی همچون ترکیه و برزیل دارد ، گفت : تولید کنندگان ما نباید از این موضوع غافل شوند ، چرا که صادرکنندگان این کشورها در سال های اخیر با درک و شناخت درست نیاز مصرف کنندگان کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه ، مرغ را به وزن های دلخواه آنان رساندند و حتی پایین تر از قیمت های صادرکنندگان ما عرضه می کنند.
وی خواستار حمایت بیشتر از تولیدکنندگان بخش طیور کشور برای فعال تر کردن صادرات و ورود قدرتمندتر در بازارهای کشورهای منطقه شد و افزود : خوشبختانه اکنون به لحاظ گرایش مذهبی و نیز سلامت مرغ تولید کنندگان ایرانی ، کشورهای عراق ، افغانستان و تا حدودی کشورهای حوزه خلیج فارس تمایل به مصرف مرغ های صادراتی ایران دارند .
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه به دنبال اجرای طرحی برای کاهش سن و وزن مرغ های تولیدی هستیم ، گفت : اجرای این طرح مهم و زیربنایی کمک زیادی به درخواست بازارهای مصرف داخلی و حتی خارج از کشور خواهد کرد.
** گرانی استفاده از آنتی بیوتیک
کمالی در باره موضوع استفاده از آنتی بیوتیک در مرغداری ها هم اظهار داشت : بر خلاف تصوری که در جامعه وجود دارد ، قیمت خرید آنتی بیوتیک برای مرغداری ها آزاد و گران است و مرغداران تا مجبور نشوند از آن استفاده نمی کنند .
وی افزود : مرغداری ها در زمان های ضروری از آنتی بیوتیک استفاده می کنند و با نظارت هایی که وجود دارد ، تا دفع کامل مواد از گوشت هم مرغ ها کشتار نمی شوند .
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در باره چرایی تولید اندک مرغ های بدون آنتی بیوتیک در کشور هم گفت : تولید این نوع مرغ به درخواست بازار بستگی دارد .
وی افزود : زمانی که مردم خواهان مصرف مرغ های بدون آنتی بیوتیک باشند ، تولید کننده به سمت تولید مرغ های بدون آنتی بیوتیک می رود .
چهارمین نمایشگاه تخصصی صنعت دام و طیور دیشب با حضور 25 شرکت و واحد تولیدی بخش صنعت دام و طیور از استان های کشور در فضایی به مساحت حدود 2 هزار متر مربع ، در محل دائمی نمایشگاههای شهرستان آمل گشایش یافت و تا روز جمعه ادامه دارد.