Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب : 12442
 

مشهد| جابه‌جایی طیور زنده در ورودی‌ها و مرز استان خراسان‌رضوی باید کنترل جدی شود
معاون استاندار خراسان‌رضوی گفت: جابه‌جایی طیور زنده در ورودی‌ها و مرز استان خراسان‌رضوی باید کنترل جدی شود.
مرجع : تسنیم
 
مشهد| جابه‌جایی طیور زنده در ورودی‌ها و مرز استان خراسان‌رضوی باید کنترل جدی شود
به‌نقل از استانداری خراسان‌رضوی، سید‌جواد حسینی در جلسه ستاد آنفولانزای پرندگان استان اظهار داشت: با توجه به پیدایش آلودگی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی نقاط کشور و نیز افغانستان، هرگونه جابه جایی غیرمجاز طیور زنده باید در تمامی مراکز ورودی به استان بویژه مرز مورد کنترل جدی قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار‌ خراسان‌رضوی گفت: این استان رتبه بالایی در تولید مرغ و تخم مرغ دارد، به طوری که دارای 22 میلیون قطعه طیور زنده، پنج مسیر برای مهاجرت پرندگان و 43 نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت افغانستان که 2 نقطه آلوده به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نزدیک به خراسان رضوی دارد، باید نیروی انتظامی و گمرک ترددها را به شدت کنترل کنند زیرا براساس شیوه نامه ابلاغی وزیر کشور به همه دستگاه‌های اجرایی، کوتاهی هر دستگاه در انجام وظیفه، آن دستگاه را به متهم اصلی در شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تبدیل می‌کند.

حسینی گفت: وجود 889 واحد غیرمجاز طیور، عرضه غیربهداشتی طیور در بازار پرندگان و تراکم واحدهای پرورش طیور از مشکلات جدی استان است که باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی و اقدامات فوری انجام گیرد.

وی افزود: طی برنامه زمان بندی این واحدهای غیر مجاز را یا به چرخه واحدهای مجاز برگرداند یا فعالیت آنان را متوقف ساخت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار‌ خراسان‌رضوی ادامه داد: 12 اقلیم برای مهاجرت پذیری پرندگان در استان وجود دارد که تاکنون 20 هزار پرنده به این استان مهاجرت کرده اند، لذا باید توجه دستگاه های اجرایی به واحدهای پرورش طیور در استان بیش از گذشته شود.

وی با تاکید به تخصیص اعتبارات مربوط به مقابله با آلودگی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به استان خراسان رضوی، گفت: با توجه به نقش خراسان رضوی در تامین تخم مرغ کشور و حجم زائری که به مشهد می آید، تقاضا داریم 300 تا 500 میلیون تومان به بحث مقابله با این بیماری در خراسان رضوی از طریق سازمان دامپزشکی تخصیص یابد.

حسینی توقف ترددهای غیرمجاز برای نقل و انتقال طیور، توقف واحدهای غیرمجاز تولید طیور، حضور 24 ساعته نیروی انتظامی در پست‌های قرنطینه دامپزشکی، برخورد با واحدهای غیرمجاز به صورت زمان بندی شده، جلوگیری از جوجه ریزی‌های بدون طیور و ساماندهی فروش مرغ‌های بومی روستایی را از سوی دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی مورد تاکید قرار داد.

وی اظهار کرد: 100 نفر از بسیج سازندگی، 6 هزار نفر از روستاییان قرار است آموزش‌های لازم را در خصوص جلوگیری و کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بگذرانند و همکاری 2 هزار و 500 دهیار در این زمینه جذب شود.

معاون استاندار خراسان‌رضوی جلوگیری از عرضه جوجه بلدرچین و کبک تا اطلاع ثانوی، مشارکت فعال اتحادیه ها، مراقبت از استخرهای کشاورزی، تجدیدنظر در حوزه طرحهای اقتصادی در مورد طیور روستایی ، مشارکت فعال دانشگاه علوم پزشکی در آموزش بهورزان و تامین واکسن برای افراد در معرض خطر را مورد تاکید قرار داد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌رضوی نیز در این نشست گفت: هزار و 941 واحد طیور مجاز و 889 واحد طیور غیرمجاز در استان وجود دارد که هم اینک تعداد طیور موجود در حال پرورش و تولید در استان 21 میلیون و 969 هزار و 176 قطعه و میزان جوجه ریزی 86 میلیون و 937 هزار و 901 قطعه است.

احمد شریعتی بیان کرد: تاکنون 18 هزار و 922 مورد بازدید و مراقبت اختصاصی بیماری، 33 هزار و 504نمونه برداری، 37 هزار و 85 مورد آزمایش برای تشخیص بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان انجام گرفته است.

وی عرضه غیرمجاز طیور زنده در بازارچه‌ها و روستاها به صورت دوره گردی، ساختار نامناسب واحدها تراکم و تنوع کاربری در یک منطقه، محدودیت در تخلیه طیور در معرض خطر در شعاع سه کیلومتری و فعالیت واحدهای غیرمجاز را از نگرانی‌ها و چالش‌ها در خصوص جلوگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان برشمرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: وجود 43 نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، وجود تالاب ها، مهاجر 20 هزار پرنده با تنوع 40 گونه، این استان را در برابر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آسیب پذیر کرده است.