Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب : 8751
 

کمبود و نوسان قیمت خوراک مرغ بزرگترین دغدغه تولیدکنندگان
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گفت: از ابتدای امسال تاکنون قیمت جوجه یک روزه و خوراک مرغ نوسانات بسیاری داشته که بیشتر از میزان افزایش قیمت گوشت مرغ بوده است اما دستیابی به نهاده کافی مهمترین دغدغه تولیدکنندگان است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
کمبود و نوسان قیمت خوراک مرغ بزرگترین دغدغه تولیدکنندگان

حسن مقدم‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال قیمت نهاده‌ها نسبت به هشتمین ماه از سال جاری تفاوت بسیاری داشته و تولیدکننده همیشه تولید خود را پایین‌تر از قیمت تمام شده‌اش فروخته است که باعث شده برخی از چرخه تولید خارج شوند.

وی افزود:‌ در فروردین ماه امسال قیمت جوجه یک روزه 816 تومان، ذرت کیلویی 764 تومان، کنجاله سویا کیلویی 1291 تومان و مرغ زنده در مرغداری کیلویی 3541 تومان و مرغ کشتار شده کیلویی 4941 تومان در کشتارگاه بوده است. در حالی که همین قیمت‌ها در شهریور ماه بسیار متفاوت بوده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران افزود: در شهریور امسال هر عدد جوجه یک روزه به 1130 تومان و هر کیلو ذرت سویا به 1145 و 1449 تومان رسیده است. در حالی که قیمت مرغ زنده در مرغداری به کیلویی 4210 و مرغ کشتار شده به کیلویی 5923 تومان رسیده است.

مقدم‌نیا تاکید کرد:‌ نوسانات قیمت نهاده‌های تولید طی شش ماه گذشته نشان می‌دهد که همواره تولیدکنندگان با کمبود نهاده مواجه بوده‌اند.

وی اظهار کرد:‌ در حال حاضر قیمت جوجه یک روزه 1333 تومان، ذرت کیلویی 1177 تومان و سویا کیلویی 2079 تومان است و مرغ زنده در مرغداری به کیلویی 4571 تومان و مرغ کشتار شده به کیلویی 6550 تومان رسیده اما علیرغم گذشت هفت ماه از سال 92 همچنان مرغداران در حال زیان کردن هستند و محصولشان را پایین‌تر از قیمت تمام شده می‌فروشند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی کشور گفت:‌ باید از مسئولان پرسید که اگر روند تامین نهاده به موقع اصلاح نشود و مرغدار نتواند نهاده خود را به موقع در اختیار داشته باشد و محصولش را به قیمت مناسب بفروشد باید منتظر چه اتفاقاتی بود؟

مقدم‌نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا افزایش قیمت مرغ باعث کاهش مصرف آن و زیان مجدد تولیدکنندگان نمی‌شود؟ گفت:‌ چگونه است که بر اساس اعلام معاونت برنامه‌ریزی استانداری تهران میوه و سبزیجات 97 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته اما علیرغم افزایش قیمت 28 درصدی نهاده‌های دامی، گوشت مرغ و لبنیات نباید گران شود؟

وی تاکید کرد: گوشت مرغ و تخم مرغ براساس اظهارنظرهای کارشناسان تغذیه تاثیر بسزایی در امنیت غذایی کشور دارد اما باید دید که چه تدبیری اندیشیده می‌شود که مرغداران دیگر با مشکلات هفت ماه گذشته مواجه نشوند و نهاده کافی به موقع به دست آنها برسد.