Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : 8599
 

استفاده بهینه از انرژی در مرغداری‌ها با هیترهای ایرانی
مهندسان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری گیلان موفق به طراحی هیتر‌هایی با بازده 90 درصدی جهت استفاده در مرغداری‌ها شدند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
استفاده بهینه از انرژی در مرغداری‌ها با هیترهای ایرانی
علیرضا سپهر – مدیر عامل این شرکت – در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که راندمان نسبت انرژی به دست آمده از سوخت به میزان سوخت مصرفی است، گفت: در سال‌های گذشته به دلیل رایگان بودن حامل‌های انرژی در کشور مصرف‌کنندگان به فکر راندمان تجهیزات حرارتی خود نبوده‌اند، ولی در سال‌های اخیر به دلیل گران شدن قیمت حامل‌های انرژی، میزان مصرف و راندمان دریافتی مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفته است.

وی افزود: در واحد‌های مرغداری حدود 50 درصد گرمای تولیدی از اگزوزهای حرارتی خارج شده و تنها 50 درصد سوخت مصرفی جهت انرژی مورد نیاز وارد سالن‌های مرغداری می‌شوند.

مدیرعامل این شرکت افزود: در این کار تحقیقاتی که مطالعات اولیه‌ی آن حدود دو سال به طول انجامیده است، برای نخستین‌بار هیتر‌هایی طراحی شده که بازده تولید انرژی جهت مرغداری‌ها را از 40 درصد به 90 تا 94 درصد رسانده، هم چنین علاوه بر افزایش راندمان، هوای تازه را نیز وارد سالن مرغداری‌ها می‌کند.

به گفته سپهر، هیترهای طراحی شده قابل نصب در داخل سالن مرغداری نیز بوده و جریان داخلی را به گردش در می‌آورند.

مدیرعامل این شرکت خاطر نشان کرد: هیتر طراحی شده از لحاظ مواد تفاوت چندانی با هیتر‌های قدیمی ندارد، بلکه فناوری‌های جدید در آن به کارگرفته شده و می‌تواند انرژی ای را که از طریق اگزوز خارج می‌شود بازیافت کرده و آن را وارد سیستم‌های مبادله حرارتی کرده تا وارد سالن مرغداری شود.

سپهر با بیان این‌که قیمت هیتر ساخته شده نسبت به هیتر‌های قدیمی با راندمان کم، کم‌تر است، تصریح کرد: هیتر‌های تولید‌ شده در چندین مرغداری کشور در حال بهره‌برداری است؛ هم چنین فاز بعدی کار، صادرات این هیتر‌ها به کشور‌های قزاقستان و روسیه است که تا پایان سال جاری به انجام خواهد رسید.