Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : 8562
 

اگر نهاده‌ها ثابت بماند مرغ هم گران نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی از پیشنهاد خرید تضمینی گوشت مرغ مازاد بر مصرف خبر داد و گفت: اگر بهای نهاده‌های تولید در طول سال برای مرغداران ثابت بماند، قیمت گوشت مرغ در بازار نیز افزایش نمی‌یابد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
اگر نهاده‌ها ثابت بماند مرغ هم گران نمی‌شود
حسن مقدم نیا در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهارکرد: مرغداران برای تامین نهاده‌های تولید مورد نیازشان با مشکلاتی مواجه بودند که بخشی از آن حل شد و با استمرار توزیع این محصولات اساسی میان تولیدکنندگان، بازار نهاده در کشور تثبیت می‌شود.

وی از اختصاص 130 هزار تن خوراک مرغ به مرغداری‌های گوشتی از سوی شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد و افزود: نیاز ماهانه مرغداران مرغ گوشتی به نهاده‌های تولید اعم از ذرت و سویا حدود 500 هزار تن است که می‌طلبد توزیع نهاده‌های ارزان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام ادامه یابد و نهاده‌های بلاتکلیف با ارز مرجع ترخیص شوند تا بازار متعادل شود.

قیمت گوشت مرغ برای مصرف‌کننده باید 6400 تومان باشد
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی تاکید کرد: پیش از این، قیمت هر کیلوگرم سویا و ذرت به ترتیب 1050 و 700 تومان در بنادر بوده است و متوسط هزینه 80 تومانی حمل و نقل آن تا مراکز استان‌ها را نیز باید در نظر گرفت اما اگر قیمت نهاده‌ها در طول سال جاری افزایش نیابد، گوشت مرغ گران نمی‌شود.

مقدم‌نیا با بیان اینکه قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده برای مرغداران حدود 4300 تومان است، ادامه داد: بر اساس هزینه‌های کنونی تولید، هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری 4100 تومان و البته پایین‌تر از قیمت تمام شده تولید فروخته‌ می‌شود که بر این اساس قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده نیز باید 6400 تومان باشد.

پیشنهاد خرید تضمینی گوشت مرغ مازاد بر مصرف
وی از پیشنهاد خرید تضمینی گوشت مرغ مازاد خبر داد و گفت: اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی در جلسه اخیر کارگروه صادرات پیشنهاد کرد تا مرغ مازاد در هر ماه از سوی شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود. همچنین نرخ خرید برای مرغ مازاد نیز بر اساس هزینه‌های مرغداران مرود بازنگری قرار گیرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی افزود: کلیات این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد تا برای تنظیم بازار قیمت حداقل و حداکثری برای گوشت مرغ در نظر گرفته شود تا در هنگام افزایش بی‌رویه قیمت با توزیع و در هنگام کاهش بیش از حد قیمت با جمع‌آوری مرغ مازاد، بازار متعادل شود.