Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : 8760
 

کشتار غیربهداشتی مرغ سلامت مردم را به خطر می‌اندازد
سرپرست اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: مردم به منظور حفظ سلامت خود از خرید مرغ زنده و کشتار شده در خارج از کشتارگاه‌های زیر نظارت دامپزشکی خودداری کنند.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
کشتار غیربهداشتی مرغ سلامت مردم را به خطر می‌اندازد
به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از دامپزشکی سیستان و بلوچستان، مهدی حسینی کیفیت مرغ کشتار روز بهداشتی بسته بندی شده در کشتارگاه‌های استان را مطلوب ارزیابی کرد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مرغ موجود، در کشتارگاه‎های مجهز صنعتی طیور استان و با نظارت دقیق ناظرین شرعی و دامپزشکان مورد معاینه بالینی قبل از کشتار و بازرسی پس از کشتار قرار می‎گیرد تا فرآوردهای کاملاً بهداشتی و مطابق با موازین شرعی در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

این مسئول با بیان نقش محوری دامپزشکی در بهداشت همگانی با تامین سلامت، حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی جامعه، افزود: نظارت کاملی در تمامی مراحل تولید، بسته بندی، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی توسط ماموران دامپزشکی صورت می‌گیرد.

وی از مردم خواست: به منظور حفظ سلامت خود و خانواده از خرید و فروش مرغ زنده و کشتار شده در خارج از کشتارگاه مجاز تحت نظارت دامپزشکی به علت احتمال خطر سرایت بیماری‎های مشترک بین انسان و حیوان به خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و خطرات زیست محیطی جداٌ خودداری کنند.

حسینی با اشاره به عدم تائید اماکن غیر مجاز ذبح، پرکنی و عرضه غیربهداشتی مرغ از طرف اداره کل دامپزشکی استان، در این زمینه نداشتن اطلاعات کافی و آگاهی نداشتن کامل مردم از خطرات عرضه، خرید و فروش مرغ زنده و کشتار غیربهداشتی آن، را از جمله دلایل توجه بعضی افراد محدود، به مصرف اینگونه فرآورده عنوان کرد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان ضمن تاکید مجدد و اطمینان خاطر به شهروندان از حلیت و کیفیت مطلوب مرغ کشتار روز بسته بندی بهداشتی تولید شده در چهار کشتارگاه مجهز و صنعتی طیور استان واقع در شهرستان‌های زاهدان، خاش، ایرانشهر و زهک، ابراز امیدواری کرد: با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط، کشتارگاه‌های صنعتی و اتحادیه پرورش دهندگان طیور استان، ورودی مرغ به این منطقه ساماندهی شده و مرغ تولیدی داخل و همچنین طیوری که از خارج استان به داخل استان حمل می‎شوند، به سمت کشتارگاه‎ها هدایت شود.