Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۳۲
کد مطلب : 5736
 

معاون وزیر جهاد کشاورزی:
تولید و پرورش مرغ مدیریت می‌شود
معاون امور طیور و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدیریت تولید و پرورش مرغ جزو اولویت‌های وزارتخانه است و تصدی‌گری بخشی از این امور به تشکل‌های غیردولتی واگذار می‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
تولید و پرورش مرغ مدیریت می‌شود
به گزارش خبرگزاری فارس از رشت رضا ترکاشوند در همایش «صنعت مرغداری چالش‌ها و فرصت‌ها» در سالن جهانتاب رشت با بیان اینکه صنعت طیور با توجه به مشکلات روندی قابل تامل داشته است اظهار داشت: قبل از انقلاب 195 هزار تن تولید مرغ داشتیم که این مقدار اکنون به یک میلیون و 800 هزار تن تولید رسیده است.

وی موقعیت ایران در تولید مرغ در دنیا را رتبه هفتم عنوان کرد و ادامه داد: اکنون تمام نیاز مرغ کشور را تامین می‌کنیم و مازاد بر تولید داریم.

مدیر کل دفتر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا واقعیت‌ها را تشریح کنیم، اذعان داشت: نباید نگران افزایش قیمت مرغ باشیم بلکه باید به تولید بیشتر فکر کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مقطعی با کمبود تخم‌مرغ مواجه بودیم افزود: در آن مقطع کوتاه مردم تخم‌مرغ را گران خریدند و این خواست ما و تولیدکننده نبود و اگر از تولیدکننده حمایت کنیم تولید را تنظیم می‌کند.

ترکاشوند با بیان اینکه تولید به تنهایی مشکل بازار را برطرف نمی‌کند ابراز داشت: اگر تولید صرف اقتصادی نداشته باشد مشکل ایجاد می‌شود.

وی ظرفیت تولید در کشور را زیاد دانست و اذعان داشت: این ظرفیت به قدری بالاست که امکان سوءاستفاده نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور طیور، درباره چالش مهم صنعت مرغداری بیان داشت: یکی از چالش‌های اصلی در بخش صنعت طیور، مازاد ظرفیت است و به لحاظ حمایت تسهیلاتی باید به فکر برطرف کردن این مشکل باشیم.

وی اذعان داشت: اگر مازاد بر ظرفیت به درستی مدیریت شود می‌توانیم از این تهدید به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و تمام افراد نیز سرمایه‌گذاری جدید کنند.

ترکاشوند افزایش بهره‌وری را جزو اولویت برنامه‌های وزارت جهاد دانست و بیان داشت: باید تولید ارزان قیمت، مطلوب و با کیفیت داشته باشیم که بتواند رقابت کند.

وی با اشاره به اینکه باید فضا برای صادرات فراهم شود افزود: باید با کارهایی که موجب کاهش قیمت تمام شده می‌شود بتوانیم رقابت را بالا ببریم.

این مسئول هزینه‌های تولید را به دلیل پراکندگی بسیاری از حلقه‌ها در بخش مدیریت تولید بسیار بالا دانست و تصریح کرد: این پراکندگی باید ساماندهی شود.

وی تشکل‌ها را یکی از ارکان مدیریت تولید نامید و یادآور شد: واگذاری کارها به این تشکل‌ها که لازمه‌اش هماهنگی مرغداران با تعاونی‌ها است، در تنظیم بازار نقش موثری دارد.برخی تولیدکنندگان بزرگ در بسیاری از کشورهای پیشرفته توانستند هزینه تولید را توسط تشکل‌ها کاهش دهند و این امر در کشورمان می‌تواند گوی سبقت را از آنها بگیرد.

ترکاشوند مدیریت در بخش تولید را مورد تاکید قرار داد و عنوان داشت: باید به مرحله‌ای برسیم که در جریان رقابتی بالاترین سهم را داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، مدیریت پرورش را نیز مهم خواند و اذعان داشت: در مدیریت پرورش باید با استفاده از فناوری‌های جدید برای بهبود شاخص تولید اقدام شود و در این راستا بحث بهینه‌سازی مصرف سوخت را آغاز کردیم.

وی تجهیز و نوسازی مرغداری‌ها را یک اولویت مهم خواند و ابراز داشت: تمام مرغداران باید سیستم‌های خود را بازسازی کنند تا هزینه‌ قیمت تمام شده کاهش یابد.

ترکاشوند تعاونی‌ مرغداران را عصاره واحدهای زیرپوشش و اتحادیه مرغداران را نماینده تعاونی‌ها نامید و از مرغداران خواست تا با تعاونی‌ها و اتحادیه‌های خود هماهنگ باشند.