Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
کد مطلب : 12595
 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس:
تغییر کشت باید متناسب با معیشت مردم باشد/ برنامه محوری در کشاورزی
شیراز _ رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: کشت برنج در فارس اولویت نیست اما تغییر الگوی کشت باید متناسب با معیشت کشاورزان و با برنامه ریزی درست انجام شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
تغییر کشت باید متناسب با معیشت مردم باشد/ برنامه محوری در کشاورزی
محمد مهدی قاسمی شنبه شب در نشست خبری فعالیت های جهاد کشاورزی فارس افزود: ۷.۵ میلیون تن محصول زراعی و ۳.۵ میلیون تن محصول باغی در فارس تولید می شود با حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی که عمده اشتغال فارس به کشاورزی وابسته است.

وی یادآور شد: در سال ۸۵ میزان تولید محصولات بالاتر بود اما خشکسالی باعث کاهش شد و امروز به تولید ۱ میلیون تن گندم در سال رسیده ایم در حالیکه در گذشته بیش از ۲ میلیون تن تولید داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس تصریح کرد: در موضوع برنج که انتخاب نیست اما به دلیل معیشت مردم باید مدارا کرد که حدود ۱۶۰ هزار تن سالانه تولید داریم.

قاسمی یادآور شد: گرایش داریم در باغبانی به سمت اراضی شیب دار برویم که در موضوع کاهش مصرف آب نیز موثر باشیم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کشاورزی کنونی جای نگرانی دارد، گفت: دلبستگی مردم استان به کشاورزی و تولید است و نگاه سازمان به تغییر الگوی کشت و معیشت است که اقدامات محتوایی و فنی در حال انجام است اما در بحث الگوی کشت و اقدامات محتوایی سازمان های دیگر نیز مشارکت دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: نگاه به الگوی کشت فوری و سریع نیست بلکه نگاه کارشناسی و تحقیقاتی را طلب می کند و در اصل الگوی کشت به معنی زیر رو کردن نیست بلکه مناسب سازی است.

قاسمی با اشاره به وضعیت تولیدات دامی نیز تصریح کرد: ۶۲ هزار تن گوشت قرمز، ۱۶۰ هزار تن گوشت مرغ و ۴۹ هزار تن تولید تخم مرغ در فارس تولید می شود که نشان از عملکرد مناسب این حوزه است که ۳۵ تا ۴۰ درصد ارزش ریالی بخش کشاورزی مربوط به بخش دام و طیور است.

وی در بخش شیلات نیز گفت: در سال گذشته ۹۹۹۰ تن تولید انواع آبزیان و ۲۷۵ کیلو نیز تولید خاویار در استان داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: سرانه مصرف آبزیان در سال گذشته ۹ کیلوگرم بوده و تلاش می کنیم که این سرانه افزایش پیدا کند.

قاسمی تاکید کرد: برنامه محوری اولویت اول جهاد کشاورزی فارس است که با توجه به وضعیت کمبود آب و اشتغال فارس مد نظر قرار گرفته است.