Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب : 11073
 

افزایش ۱۰ درصدی تولید با بهره برداری بهینه از خوراک طیور/ محدودیت ورود مرغ های درشت به میادین میوه و تره بار
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی از اجرای طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ های گوشتی از یکم آذرماه امسال در سراسر کشور خبر داد.
مرجع : ایانا
 
افزایش ۱۰ درصدی تولید با بهره برداری بهینه از خوراک طیور/ محدودیت ورود مرغ های درشت به میادین میوه و تره بار
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی از اجرای طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ های گوشتی از یکم آذرماه امسال در سراسر کشور خبر داد.
به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، حسن رکنی در گفت وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: در فاز نخست اجرای این طرح برای کاهش سن کشتار و اصلاح وزن مرغ های گوشتی به وزن یک کیلو و ۸۰۰ گرم تا ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم و حداکثر سن کشتار ۴۵ روزه اقدام مى شود.
وی افزود: در افق اجرای این طرح در فروردین سال ۱۳۹۷ واحدهای پرورش مرغ گوشتی باید به وزن کشتار حدود یک کیلو و ۲۰۰ گرم و سن ۳۵ روزه نزدیک شوند.
رکنی با بیان این که طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ های گوشتی هر سه ماه یک بار پایش شده و با شرایط جدید تصمیم گیری می شود، گفت: در هر فاز سه ماهه، دستورالعمل های اصلاح وزن و سن کشتار مرغ بهینه خواهد شد.
وی هدف از اجرای این طرح را بهبود بهره وری، کاهش ضایعات، توسعه صادرات و بهبود شرایط بهداشتی فرآیند تولید تا عرضه برشمرد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، استقبال تولیدکنندگان مرغ گوشتی را از این طرح مثبت ارزیابی و تصریح کرد: اجرای این طرح در راستای مصلحت ملی، منافع اقتصادی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان صورت می گیرد.
وی گفت: در این طرح علاوه بر افزایش کیفیت گوشت مرغ، با کاهش ضریب تبدیل دان به گوشت موجب صرفه جویی واردات خوراک طیور به کشورخواهیم شد.
افزایش ۱۰ درصدی تولید با بهره برداری بهینه از خوراک طیور
وى افزود: اجراى این طرح می تواند حداقل ٥٠٠ هزار تن صرفه جویى در مصرف خوراک طیور در سال ایجاد کند لذا با عملیاتی شدن طرح مذکور و کاهش سن کشتار از هدر رفت خوراک طیور و در پی آن واردات جلوگیری می شود.
رکنى در ادامه داد:جلوگیری از هدر رفت خوراک طیور و احتساب ضریب تبدیل عدد ۲، نزدیک به ۲۰۰ هزارتن توان تولید گوشت مرغ را افزایش می دهد که این رقم ۱۰ درصد به تولید این محصول می افزاید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، اصلاح وزن و سن کشتار مرغ گوشتی را برای دستیابی بیشتر به بازارهای جهانی اجتناب ناپذیر و مهم دانست و خاطر نشان کرد که در تجارت جهانی، مرغ های سایز با وزن حداکثر یک کیلو و ۲۰۰ گرم مبادله می شود در حالی که در واحدهای تولیدی کشور، وزن مرغ های گوشتی بالای دو کیلوگرم است.
وی گفت: در حال حاضر سالانه نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ هزارتن گوشت مرغ منجمد با وزن یک کیلو و ۲۰۰ تا یک کیلو و ۶۰۰ گرم از کشور صادر می شود.
رکنی میزان تولید جهانی گوشت مرغ را حدود ١٠٨ میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: از این رقم نزدیک به ۱۰ میلیون تن مرغ سایز در بازارهای جهانی تجارت مى شود.
وی در عین حال اجرای طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ گوشتی را در تمام واحدهای تولیدکننده عملی دانست و در عین حال بر فرهنگ سازی برای مصرف گوشت مرغ با وزن پایین تر در کشور تاکید کرد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد سرنوشت مرغ های تولید شده با وزن بالا بعد از زمان مقرر، اذعان داشت: ، مرغ های بالاتر از سایز تولید شده بعد از اجراى طرح مى توانند به صورت قطعه بندی در بازار عرضه شوند.
وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام نیز می تواند این قطعات را خریداری و برای تنظیم بازار گوشت مرغ استفاده کند.
رکنی تصریح کرد: ما شرایط اجرای این طرح را به گونه ای در نظر گرفته ایم تا کار به راحتی انجام شود.
وی گفت: دستورالعمل های طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ گوشتی به امضای معاونت امور تولیدات دامی و ریس سازمان دامپزشکی کشور رسیده و به استان های کشور نیز ابلاغ شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اجرای بخشی از دستورالعمل های این طرح به همکاری دامپزشکان مستقر در کشتار گاه های کشور و بخشی دیگر به همکاری پرورش دهندگان و تشکل های تولیدی طیور نیاز دارد.
محدودیت ورود مرغ های درشت به میادین میوه و تره بار بعد از اجراى طرح
وی به آماده بودن مقدمات اجرای این طرح در استان ها اشاره کرد و اظهار داشت: فازهای سه ماهه این طرح، متناسب با شرایط هر استان عملیاتی می شود.
رکنی تصریح کرد: اجرای طرح کاهش وزن و سن کشتارمرغ گوشتی با هماهنگی تعاونی ها، اتحادیه ها و زنجیره های تولید طیور انجام می گیرد.
وی گفت: ۱۲ درصد تولید طیور در بخش زنجیره های تولید سازماندهی و مابقی توسط مرغداران به طور پراکنده انجام می شود.
رکنی همچنین از هماهنگی معاونت امور دام با میادین میوه و تره بار برای ایجاد محدودیت ورود مرغ های درشت به این میادین در راستای اجرایی شدن طرح خبر داد.