Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱
کد مطلب : 12324
 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:
ابتلای انسان به ویروس آنفولانزای پرندگان در کشور گزارش نشده است
کرج - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: هیچ موردی از ابتلا انسان به ویروس آنفولانزای پرندگان در کشور گزارش نشده است.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
ابتلای انسان به ویروس آنفولانزای پرندگان در کشور گزارش نشده است
محمدمهدی گویا در همایش ملی آنفولانزای فوق حاد پرندگان که در سالن اجتماعات پروفسور میر شمسی موسسه رازی برگزار شد، بابیان اینکه هر ریال سرمایه‌گذاری در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، صدها برابر سود نصیب کشور می‌سازد، اظهار کرد: این موسسه توان بالقوه‌ای برای تولید واکسن آنفلوانزا در کشور دارد و در صورت حمایت مالی می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین نوع این واکسن‌ها در حوزه انسانی و طیور تولید کند.

گویا با اشاره به اینکه وزارت بهداشت به‌عنوان بازوی سازمان دامپزشکی به‌ویژه در بحث کنترل آنفولانزای فوق حاد طیور، مطرح است، اظهار کرد: برای تمامی کارکنانی که در معرض ارتباط و تماس با این پرندگان بودند، علاوه بر واکسیناسیون، ۱۰ دز دارو تجویز می‌شود.

وی بابیان اینکه همچنین این افراد ۱۰ روز تحت مراقبت قرار می‌گیرند تا در صورت ابتلا به بیماری اقدامات تشخیصی و مراقبتی ویژه انجام شود، تصریح کرد: آموزش و اطلاع‌رسانی برای جلوگیری از آلودگی در زمان مواجهه و تماس با پرندگان و توصیه جدی جهت خودداری از شکار پرندگان مهاجر که امکان آلودگی آنان وجود دارد، ازجمله فعالیت‌هایی است که انجام می‌گیرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تأکید کرد: تاکنون هیچ موردی از ابتلا انسان به ویروس آنفولانزای پرندگان در کشور گزارش نشده اما غیرقابل‌پیش‌بینی بودن یکی از ویژگی‌های خاص آنفولانزا بوده و ممکن است در لحظه با تغییراتی برای انسان بیماری‌زا باشد.

وی به وظیفه تأمین واکسن‌های انسانی کشور توسط موسسه رازی اشاره کرد و گفت: تأمین این واکسن‌ها برای کشور و نظام سلامت از هر موضوعی بااهمیت‌تر است، اگر کوچک‌ترین وقفه‌ای در تولید محصولات رازی ایجاد شود، خساراتی متوجه کشور می‌شود که به‌سادگی قابل جبران نخواهد بود.

گویا با تأکید بر اینکه موسسه رازی از تمامی ظرفیت‌های لازم برخوردار است، ادامه داد: نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین این ظرفیت‌ها به‌حساب می‌آید، در همین راستا یکی از کارآمدترین و سرآمدترین متخصصین جهان در این موسسه فعالیت دارند.